Liczba osób pracujących wyraźnie zmalała

W pierwszym kwartale br. odnotowano wyraźny spadek liczby osób pracujących; spadek zatrudnienia dotknął budownictwo, przemysł oraz rolnictwo, a w sektorze usług wzrost zatrudnienia znacząco spowolnił - wynika z kwartalnego badania NBP dotyczącego rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Liczba osób pracujących wyraźnie zmalała

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 cze 2013 14:51


"Po raz pierwszy od trzech lat wyhamował w Polsce wzrost liczby pracujących i aktywnych zawodowo (w ujęciu rocznym). Rzadkie wykorzystanie elastycznych form zatrudnienia w Polsce utrudnia godzenie ról rodzinnych i zawodowych - tylko 10 proc. kobiet w Polsce pracuje na część etatu, a tylko dla 1 proc. stanowi to ułatwienie w łączeniu funkcji mamy i pracowniczki" - napisano we wtorkowym komunikacie banku.

Dodano, że liczba osób chętnych do pracy po raz pierwszy od 2007 r. przestała rosnąć.

"Choć wciąż rośnie aktywność zawodowa osób w wieku 45-59/64 lata, w pozostałych grupach wieku odnotowano spadki. Zmiany w bezrobociu, po raz pierwszy od 2009 r. nie są związane ze wzrostem aktywności, lecz w większym stopniu ze spadkiem liczby osób pracujących. Znowu wzrosło ryzyko utraty pracy, a na relatywnie stabilnym, choć niskim poziomie utrzymuje się szansa znalezienia pracy" - wskazano.

NBP podał też, że bardzo niski przyrost płac sprawił, że pomimo niewielkich wzrostów wydajności nominalne jednostkowe koszty pracy pozostawały na relatywnie niskim poziomie, co podtrzymuje pozycję konkurencyjną Polski. Wzrost wydajności pracy był jednak niewielki, szczególnie w przemyśle, a w budownictwie wręcz odnotowano spadek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.