PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców przekroczyła milion

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w końcu lipca br. aż 736 tys. Ukraińców pracowało i odprowadzało składki w naszym kraju. Niestety kontrole Państwowej Inspekcji Pracy pokazują, że wciąż dochodzi do przypadków nielegalnego zatrudniania cudzoziemców. Pocieszający może być natomiast fakt, że skala tych nieprawidłowości i nadużyć nie wzrosła specjalnie w ostatnim czasie w związku napływem uchodźców.

Liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców przekroczyła milion
REKLAMA
  • Na koniec lipca br. liczba obcokrajowców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła 1 mln 24 tys. Najliczniejszą grupą już od lat są obywatele Ukrainy, a za nimi Białorusini i Gruzini.
  • Od 2018 r. wydano ponad 9,7 mln zezwoleń legalizujących pracę cudzoziemca, w tym 8,2 mln dotyczyło obywateli Ukrainy.
  • Według Dariusza Górskiego z Głównego Inspektoratu Pracy trudno póki co mówić o negatywnych zjawiskach związanych ze zwiększoną liczbą cudzoziemców na polskim rynku pracy w wyniku wojny w Ukrainie. „Ani skala nieprawidłowości nie jest znacząco wyższa, ani też liczba skarg nie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ub. r.”

Jak podał portal biznes.newseria.pl za Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, na koniec lipca br. liczba obcokrajowców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła 1 mln 24 tys. Najliczniejszą grupą już od lat są obywatele Ukrainy. Jest ich prawie 736 tys., podczas gdy w marcu było to blisko 667 tys. Dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienia obywateli Ukrainy, po agresji wojsk rosyjskich pracę w Polsce znalazło blisko 390 tys. osób.

„W związku z wojną w Ukrainie mamy specjalne regulacje prawne dotyczące możliwości wykonywania pracy przez obywateli tego kraju i ich małżonków. Intencją polskiego ustawodawcy było to, żeby maksymalnie ułatwić tej grupie dostęp do polskiego rynku pracy. Stąd też te szczególne rozwiązania związane z możliwością powierzenia wykonywania pracy na podstawie powiadomień kierowanych do urzędów pracy za pośrednictwem narzędzi komunikacji elektronicznej” – powiedział agencji Newseria Biznes Dariusz Górski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zauważył, że ze wspomnianych rozwiązań korzystają również osoby, które już wcześniej legalnie wykonywały w Polsce pracę.

Czytaj Miejsca pracy dla wykluczonych. Prezydent podpisał ustawę o ekonomii społecznej.

Ponad 91 tys. Białorusinów pracuje w Polsce

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców przekroczyła milion

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA