Lepiej wychować menedżera w firmie, czy szukać nowych talentów poza nią?

Gdy pojawia się w firmie konieczność obsadzenia wyższego stanowiska, dział personalny staje przed dylematem, czy szukać nowego specjalisty wśród pracowników, czy raczej poza firmą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lepiej wychować menedżera w firmie, czy szukać nowych talentów poza nią?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

4 lut 2014 6:20


Kandydat wewnętrzny zna firmę i pracowników. Zasady kultury organizacyjnej nie są mu obce, zatem nie trzeba go wdrażać. Rekrutacja wewnętrzna jest także sygnałem dla pracowników, że są dla firmy wartościowi, a pracodawca docenia ich kompetencje i stawia na ich rozwój.

Z drugiej strony kandydat z zewnątrz może mieć większy autorytet formalny, ponieważ nie był wcześniej kolegą z zespołu, którym teraz ma zarządzać. Nowe talenty są również motorem rozwojowym dla przedsiębiorstw.

Recepta na dobrego menedżera

Niewątpliwą zaletą rekrutacji wewnętrznej jest wiedza na temat mocnych i słabych stron kandydata. Ryzyko większego błędu zdaje się leżeć po stronie rekrutacji zewnętrznej. Czy zatem awans wewnątrz firmy jest najlepszym sposobem na znalezienie kompetentnego menedżera?

Maciej Sasin, trener i konsultant ds. szkoleń Akademii Rozwoju Kompetencji uważa, że tak.

- Z mojego doświadczenia wynika, że rekrutacja wewnętrzna jest dobrą drogą. Duże firmy dzięki licznym ścieżkom rozwoju wychowują sobie dobrych pracowników. Gdy dana osoba nie sprawdzi się na nowym stanowisku, może powrócić na poprzednie - mówi Sasin.

Jednak poszukiwanie menedżerów wśród pracowników nie rozwiązuje problemu, ponieważ w firmie potrzebny jest odpowiedni balans.

- Pracodawcy muszą dać swoim pracownikom możliwość awansu, aby zachować najlepszych specjalistów w firmie. Z drugiej strony firma, zwłaszcza w trakcie rozwoju, potrzebuje także nowych kompetencji i doświadczenia - twierdzi Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej Work Service. - Z czasem pojawia się także taki moment, że pracodawca musi zatrudnić kogoś lepszego od siebie. Niestety nie każdy może pokonać wewnętrzny opór i zdecydować się na taki krok.

Chociaż rekrutacja zewnętrzna jest trudniejsza i wymaga więcej pracy i czasu, warto pozyskiwać nowe talenty. Trzeba jednak uważać na przysyłane CV, w których często podane są nieprawdziwe dane.

- Wielu młodych ludzi oszukuje w CV i jest to duży problem. Uważają, że CV to tylko papier i mogą podać nieprawdziwe dane. Fałszywe stanowiska, które rzekomo obejmowali, wprowadzają w błąd pracodawcę. W naszej firmie spotykamy się z setkami tysięcy CV i uczulamy na to, aby sprawdzać zgodność danych z życiorysu - przestrzega Misiak.

Rozwój przede wszystkim

W Kompanii Piwowarskiej rekruterzy ze względu na troskę o rozwój zatrudnionych osób stawiają zdecydowanie na obsadzanie stanowisk kierowniczych pracownikami.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.