Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zapowiada, że chętnie przyjmie do pracy ukraińskich lekarzy i lekarki. Zależy mu m.in. na lekarzach rodzinnych, medycyny pracy oraz psychiatrach.
- Autor: PW
- •14 mar 2022 19:15

Dyrektor POSUM Konrad Zaradny zwraca uwagę, że wiele osób, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy, szuka pracy poniżej swoich kwalifikacji.
- Tymczasem swoim doświadczeniem i wiedzą są w stanie wesprzeć nasze struktury, na przykład w prowadzeniu działalności leczniczej. Dlatego chcemy dać szansę zatrudnienia lekarzom i lekarkom z Ukrainy. Jesteśmy gotowi wesprzeć ich także w realizacji procedury formalnej - podkreśla Konrad Zaradny.
Sprawdź Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zatrudnić Ukraińca.
Lekarzy jakich specjalności poszukują?
Poznańskiemu ośrodkowi szczególnie zależy na medykach takich specjalności, jak: lekarz rodzinny, lekarz medycyny pracy, neurolog, gastroenterolog, geriatra czy psychiatra. Zainteresowane osoby prosi o kontakt mailowy na adres sekretariatu POSUM, albo telefoniczny pod numerem 605 959 190 (w języku polskim) i numerem 514 006 070 (w języku ukraińskim).
Każdy obywatel Ukrainy, który przebywa w Polsce legalnie, ma prawo korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak pozostali ubezpieczeni (z wyjątkiem m.in. leczenia uzdrowiskowego). Świadczenia są udzielane przez placówki ochrony zdrowia na mocy umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia, co umożliwia każdemu zgłaszanie się do najbliższej przychodni lub szpitala.
Zasady ubiegania się o pracę przez medyków
Lekarze i lekarze dentyści, a także pielęgniarki i położne mogą uzyskać zgodę na: wykonywanie zawodu na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce samodzielnie po roku pracy pod nadzorem; warunkowe wykonywanie zawodu w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19 samodzielnie po 3 miesiącach pracy pod nadzorem lub warunkowe wykonywanie zawodu w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19 wyłącznie pod nadzorem.
W przypadku ratowników medycznych MZ wyróżniło dwa sposoby: uzyskanie zgody na wykonywanie zawodu niezależnie od stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego wyłącznie pod nadzorem; wykonywanie zawodu wyłącznie w okresie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego jedynie pod nadzorem.


KOMENTARZE (1)