W roku akademickim 2021/2022 w projekcie "Legia Akademicka" będą trzy moduły: podstawowy, podoficerski i oficerski – poinformował w czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. "Legia Akademicka" to projekt skierowany do studentów zainteresowanych pełnieniem służby zawodowej.

- Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki poinformowali w czwartek, że w roku akademickim 2021/2022 będzie realizowana V edycja projektu "Legia Akademicka".
- Projekt jest adresowany do wszystkich uczelni. Dzięki niemu, mówił Skurkiewicz: "wszyscy ci, którzy mają takie przywiązanie do ojczyzny, patriotyczne, a chcieliby by być może w przyszłości służyć ojczyźnie, mogą się realizować".
- Bernacki dodał, że projekt skierowany jest do wszystkich studentów i studentek, nie zawęża się do żadnych kierunków studiów.
Projekt realizowany jest od 2017 r. "Dziś realizowany jest w blisko 70 uczelniach w całym kraju. Otwieramy trzy komponenty w tym zakresie: podstawowy, podoficerski i oficerski" - poinformował Skurkiewicz. Przypomniał, że w minionym roku akademickim moduł oficerski realizowany był w formie pilotażu. "Od tego roku chcemy go realizować w formie rozbudowanej" - zapowiedział.
Podał, że dzięki pilotażowi modułu oficerskiego zyskano 46 oficerów rezerwy. "W tym roku zamierzamy przeszkolić w tym obszarze do 250 studentów" - wskazał wiceminister obrony.
Bernacki poinformował zaś, że w ramach projektu "Legia Akademicka" przeszkolono teoretycznie ponad 16 tys. osób, a praktycznie ok. 9 tys.
Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, o realizację zadania mogą ubiegać się uczelnie nadzorowane przez ministra edukacji i nauki, w tym uczelnie publiczne oraz uczelnie niepubliczne, które w roku akademickim 2020/2021 kształcą co najmniej 200 studentów na studiach stacjonarnych. Zgłoszenia do udziału w przedsięwzięciu można składać do 20 listopada 2021 r. Przesyłają je rektorzy lub osoby przez nich upoważnione.
Na ten cel w roku akademickim 2021/2022 MEiN planuje przeznaczyć 1 mln zł.
"Legia Akademicka" obejmuje dwie części szkolenia: teoretyczną - realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez ministra obrony narodowej programem szkoleniowym (zajęcia prowadzone są przez wykładowców, w tym wykładowców z jednostek wojskowych; mogą być prowadzone w formie e-learningu); praktyczną, czyli ćwiczenia wojskowe w jednostkach wojskowych - organizowaną przez ministra obrony narodowej.

Słowa kluczowe
- Legia Akademicka
- wojsko
- Wojsko Polskie
- armia
- żołnierze
- studia
- edukacja
- szkolnictwo wyższe
- Wojciech Skurkiewicz
- Włodzimierz Bernacki
KOMENTARZE (0)