Polska zajmuje 21. miejsce w stworzonym przez PwC rankingu Labour Market Performance Index, analizującym dojrzałość rynku pracy w krajach OECD. Od 2007 r. Polska dokonała największego awansu spośród analizowanych państw, przesuwając się aż o 10 pozycji.

- Pierwsze miejsca Labour Market Performance Index należą do Islandii, Szwecji i Nowej Zelandii.
- Ranking zamykają: Hiszpania, Włochy i Grecja.
- Komunikacja, szkolenia, elastyczność - to obszary działań, które powinny być podjęte w celu podnoszenia jakości rynku pracy.
Pierwsze miejsca Labour Market Performance Index należą do Islandii, Szwecji i Nowej Zelandii, a na przeciwległym biegunie są Hiszpania, Włochy i Grecja (Łotwa i Turcja nie są uwzględnione w rankingu ze względu na brak danych w zestawieniu Women in Work Index).
Polska zajmuje 21. miejsce - to efekt m.in. niskiego bezrobocia, zmniejszającej się luki płacowej pomiędzy mężczyznami a kobietami oraz malejącej stopy bezrobocia osób powyżej 55. roku życia.
- Analiza PwC pokazuje ogromny potencjał ekonomiczny, który mógłby zostać uwolniony w przypadku większej aktywizacji zawodowej wszystkich analizowanych grup. Gdyby krajom OECD udało się osiągnąć poziom notowany w Szwecji w zakresie liczby osób nieaktywnych na rynku pracy i w systemie edukacji w wieku 20-24 lata, stopy zatrudnienia kobiet oraz osób powyżej 55. roku życia, PKB mógłby wzrosnąć w długiej perspektywie nawet o ok. 7 bln dol. Tylko dla Polski oznaczałoby to wzrost PKB o 135 mld dol. – mówi Mike Wilder, partner zarządzający działem doradztwa biznesowego w PwC Polska.
W Golden Age Index, Polska (mimo poprawiającej się sukcesywnie stopy zatrudnienia osób 55+) nadal zajmuje 30. miejsce wśród krajów OECD. Lepiej wypadamy w obszarze aktywności zawodowej osób w wieku 15-24, plasując się na 23. pozycji. Najlepiej jednak wygląda sytuacja w zakresie przyjazności rynku pracy dla kobiet. W Polsce, dzięki relatywnie niskiemu gender pay gap i małemu bezrobociu wśród kobiet, zajmujemy wysoką, 8. pozycję.
PwC Labour Market Performance Index 2018

Lepsza jakość rynku pracy
Eksperci PwC wskazują na trzy kluczowe obszary działań, które powinny być podjęte w celu podnoszenia jakości rynku pracy. Pierwszy z nich to komunikacja i obalanie mitów, np. dotyczących mniejszej efektywności starszych pracowników. W kampanię edukacyjną powinni być zaangażowani zarówno pracodawcy, jak też rządy poszczególnych krajów.


KOMENTARZE (0)