Które zawody ukradną roboty?

Na portalu brytyjskie telewizji BBC można sprawdzić, czy wykonywany przez nas zawód zostanie zastąpiony pracą maszyn. Wystarczy wpisać „Will a robot take my job?”. Wielu ma się czego obawiać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Które zawody ukradną roboty?

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

18 wrz 2015 10:41


Na pewno nie znikną więc takie zajęcia jak menedżer hotelu (0,4 proc. szans), logopeda (0,5 proc.) albo psycholog (0,7 proc.). Wysoko są też nauczyciele i pielęgniarki albo spece z branży IT. Prawnik ma 3 proc., architekt 2 proc., instruktor fitness 8 proc., a kwiaciarka 51 proc.

Czytaj też: Roboty zabierają pracę. W ciągu najbliższych lat może zniknąć 700 zawodów.

Najgorsze perspektywy rysują się przed pracownikiem call-center (99 proc. szans, że zastąpi go maszyna). Marny los czeka księgowych albo szeregowych finansistów (po 97 proc. szans na zniknięcie).

Przyszłość nie taka straszna

Wszystko to oczywiście dopiero za 20 lat. I to przy założeniu, że dwaj oksfordzcy akademicy Carl Benedikt Frey i Michael A. Osborne nie pomylili się, tworząc (w 2013 r.) swoją potężną bazę danych pt. „The future of employment” (Przyszłość zatrudnienia).

Nawet jeśli robot zabiera robotę (na przykład przy liczeniu wielkich i skomplikowanych danych), to w rezultacie tworzy taką masę nowych, niedostępnych wcześniej informacji, że trzeba wymyślić nowy zawód, by te dane jakoś sensownie uporządkował. A po drugie, wciąż jest wiele takich dziedzin, w których roboty człowiekowi do pięt nie dorastają.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.