Kto zostanie przewodniczącym FIFA?

• 26 lutego odbędą się wybory na nowego przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.
• Kraje członkowskie wybiorą następcę Seppa Blattera spośród pięciu kandydatów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto zostanie przewodniczącym FIFA?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

24 lut 2016 8:45


Podczas posiedzenia komitetu wykonawczego FIFA podjęto decyzję, że wybory na szefa federacji odbędą się 26 lutego 2016 roku. Głosowanie będzie miało na celu wybór następcy Seppa Blattera.

Jako najpoważniejszego kandydata do zastąpienia 79-letniego Szwajcara wymienia się Michela Platiniego, który od 2007 roku jest prezydentem UEFA. Drugim z faworytów jest szejk Salman bin Ebrahim al-Khalifa z Bahrajnu, były wiceprzewodniczący FIFA, przewodniczący Asian Football Confederation.

Pozostałymi kandydatami są Tokyo Sexwale, południowoafrykański polityk, który zorganizował komitet na Puchar Świata w 2010 r., Jerome Champagne, Francuz, były zastępca sekretarza generalnego FIFA oraz książe Ali bin-Hussein z Jordanu, były wiceprzewodniczący FIFA.

Każdy spośród 209 krajów członkowskich FIFA będzie dysponował jednym tajnym głosem. W pierwszej rundzie kandydat zostanie wybrany, jeśli otrzyma 2/3 głosów. Jeśli żaden nie otrzyma wymaganych 139, nastąpi druga runda, w której do zwycięstwa konieczna będzie zwykła większość.

Rezygnacja Blattera

Pełniący funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej od 1998 roku Blatter zabiegał, aby nadzwyczajny kongres odbył się jeszcze w 2015 roku. Jednak członkowie Komitetu Wykonawczego wybrali datę 26 lutego 2016.

Szwajcar decyzję o rezygnacji ze stanowiska szefa FIFA podjął cztery dni po reelekcji w Zurychu. Kongres odbył się w atmosferze skandalu, ponieważ przed jego rozpoczęciem zatrzymano kilku wysokich rangą działaczy, przeciwko którym toczą się osobne postępowania amerykańskich i szwajcarskich organów sprawiedliwości. Wszyscy są podejrzani o korupcję.

Obok zatwierdzenia terminu wyborów prezydenta, komitet wykonawczy FIFA wystąpił m.in. z propozycją, aby w pakiecie reform, który będzie zatwierdzany w lutym, znalazły się zapisy dotyczące czasu trwania kadencji prezydenta. Ma być ona ograniczona do maksymalnie 12 lat. Proponowane jest także wprowadzenie limitu wieku - 74 lata, dla działaczy najwyższego szczebla.

Korupcja wśród działaczy

FIFA jest w kryzysie od połowy 2015 roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z prokuraturą amerykańską - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera.

Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku. Wtedy zostanie wybrany jego następca. W wyniku wewnętrznego śledztwa posadę stracił sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke.

Początkowo Blattera oficjalnie nie wiązano ze śledztwem w sprawie korupcji w FIFA. Ale 25 września prokuratura w Szwajcarii poinformowała, że wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne. Tego dnia przeszukano siedzibę FIFA w Zurychu, w tym gabinet jej szefa, który jest podejrzany o niewłaściwe zarządzanie m.in. majątkiem organizacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.