PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kto nauczy fachu - brakuje nauczycieli przedmiotów branżowych

  • Autor: pap/pt
  • 5 wrz 2019 7:37

Reaktywacja szkolnictwa zawodowego stoi pod znakiem zapytania z powodu braku nauczycieli przedmiotów branżowych. Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego pojawiły się głosy, że w szkołach brakuje ok. 7 tys. pedagogów.

Kto nauczy fachu - brakuje nauczycieli przedmiotów branżowych
(fot. shutterstock.com)
REKLAMA

Według "Naszego Dziennika" problem dotyczy wszystkich rodzajów szkół: podstawowych, liceów, techników i zawodowych. Chodzi przede wszystkim o nauczycieli przedmiotów ścisłych oraz nauki zawodu. W tym roku do szkół poszło ponad 4,5 mln dzieci i młodzieży. Gazeta przypomina, że w pierwszych klasach szkół średnich naukę rozpoczął tzw. podwójny rocznik: absolwenci nieistniejących już gimnazjów i ośmioklasowych podstawówek.

Informacje o kadrowych brakach potwierdzają rodzice. "W szkole moich dzieci brakuje nauczycieli języka angielskiego, szczególnie w klasach młodszych, od pierwszej do trzeciej. Brakuje również nauczycieli historii. Część nauczyli ze szkoły podstawowej przeszła do liceum i teraz są braki" - powiedziała dziennikarzom gazety pani Hanna z Warszawy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z publikacji wynika, że poważne luki kadrowe widać wśród nauczycieli kształcących pod kątem zawodowym. Specjaliści wolą pracować za większe pieniądze w firmach niż uczyć dzieci.

"Wiemy, że w szkołach brakuje szczególnie nauczycieli nauki zawodu. Podjęliśmy szereg działań, aby ułatwić zatrudnianie specjalistów w szkołach. Przygotowaliśmy przepisy, które pozwalają więcej zapłacić im za pracę. Ponadto podnosimy wynagrodzenie nauczycieli, a dla tych, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie, mamy dodatek na start" - poinformowała "Nasz Dziennik" rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.

Resort edukacji przekonuje, że sytuacja związana z ruchami kadrowymi w oświacie jest monitorowana i że jest to naturalne zjawisko, które występowało w poprzednich latach. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto nauczy fachu - brakuje nauczycieli przedmiotów branżowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA