Kto najczęściej zmienia pracę?

Zmiana pracy wiąże się z wieloma obawami, ale jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl aż 63% obecnie zatrudnionych specjalistów rozważa taki krok. Wśród osób z doświadczeniem zawodowym, najczęściej zmianę pracy deklarowali kierownicy i menedżerowie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto najczęściej zmienia pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: hans

21 paź 2013 16:13


Lepsze jest wrogiem dobrego - mówi stare przysłowie, zniechęcając do działań. Ale kto nie próbuje, ten nie zyskuje - można odpowiedzieć. Zostać czy odejść? To klasyczny dylemat pracownika, który jest już w firmie kilka lat, ale nie widzi możliwości rozwoju, czuje się niedoceniony i wypalony. Może właśnie dlatego, jak wynika z badania „Specjalista na rynku pracy" portalu Pracuj.pl, zmianę pracy rozważa aż 68% menedżerów średniego szczebla, 63% specjalistów oraz 6 na 10 dyrektorów i prezesów.

Zmiany są dobre

Podjęcie nowej pracy jest oczywiście jednym z bardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka, warto jednak wiedzieć, że dzięki zmianie możemy dużo zyskać. Zaczynając od nowych wyzwań zawodowych i poczucia spełnienia, przez awans czy elastyczne godziny pracy po wzrost wynagrodzenia i dodatkowe bonusy, których dotychczas nie mieliśmy.

Seth Godin, amerykański przedsiębiorca, mówca i wpływowy menadżer podkreśla też, że praca jest nie tylko źródłem dochodu, ale również drogą do zawodowego - i co istotne - także osobistego rozwoju. Dlatego, nawet, jeśli udało nam się osiągnąć wysokie stanowisko, uznanie zespołu i autorytet, ale czujemy, że się nie rozwijamy, to jest to dobry moment na szukanie nowych wyzwań. - Niestety taka postawa w Polsce nie jest jeszcze zbyt częsta. Wiele osób decyduje się na zmianę zatrudnienia dopiero wtedy, gdy firma ma kłopoty lub nie odpowiada im panująca w niej atmosfera - mówi Izabela Kielczyk, coach i psycholog biznesu.

Jedna na całe życie?

Czasy, kiedy w jednej pracy pracowało się przez całe zawodowe życie przechodzą do historii. Firmy powstają i upadają w okresach dużo krótszych niż przeciętna długość aktywności zawodowej, więc zmiana pracy jest na stałe wpisana w rzeczywistość, w której żyjemy. Ze statystyk amerykańskiego Bureau of Labor Statistics wynika, że do niedawna obywatel tego kraju zmieniał pracę przeciętnie od 5 do 7 razy w życiu, dziś jest to średnio 10-11 razy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.