PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kto liczył na koniec rynku pracownika, ten się przeliczył

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 21 cze 2021 13:50

Blisko połowa, bo 43 proc. badanych prze Devire przyznała, że w czasie pandemii koronawirusa odważyła się na zmianę pracy. Do nowych firm decydowali się przechodzić nie tylko pracownicy z sektorów dotkniętych kryzysem, ale przede wszystkim z tych branż, które zyskały na pandemii.

Kto liczył na koniec rynku pracownika, ten się przeliczył
Blisko połowa badanych przyznała, że w czasie pandemii zdecydowała się na zmianę pracy. (Fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Pandemia koronawirusa nie tylko nie zakończyła rynku pracownika, ale poprzez geometrycznie rosnące zapotrzebowanie na niektóre specjalizacje wręcz zaostrzyła walkę o pracowników.
  • Taką tezę stawiają eksperci z Devire i Kodilla.com, którzy o sytuację na rynku pracy zapytali ponad 3 tys. respondentów z 20 dominujących na rynku pracy branż. - Rynek pracy jest rozgrzany do czerwoności - mówi Magdalena Rogóż z Kodilli.
  • Blisko połowa badanych przyznała, że w czasie pandemii zdecydowała się na zmianę pracy.

Z badania wynika, że 43 proc. respondentów zdecydowało się na zmianę zatrudnienia (rok wcześniej było to zaledwie o 1 proc. więcej - 44 proc. w 2019 roku). Co ciekawe jednak, do nowych firm decydowali się przechodzić nie tylko pracownicy z sektorów dotkniętych kryzysem, ale przede wszystkim z tych branż, które zyskały na pandemii. Mowa tutaj o IT i telekomunikacji (54 proc.) oraz sektorach mediów, marketingu i e-commerce, w których co drugi respondent zmieniał pracę w 2020 roku. Powody to głównie nowe, atrakcyjniejsze możliwości rozwoju (np. w e-commerce, który w czasie pandemii rozkwitł) oraz oczywiście lepsze zarobki.

Czytaj więcej: Wystarczył rok, by ludzie pouciekali. Wysyp ogłoszeń, a chętnych brak

Wybuch pandemii koronawirusa oraz wzrost zapotrzebowania na ekspertów z tych dziedzin spowodowały, że pracownicy lepiej oceniali swoją wartość na rynku i wybierali korzystniejsze warunki zatrudnienia. Sytuacja wyglądała inaczej tylko w przypadku branży HoReCa, która boryka się z konsekwencjami pandemii koronawirusa, a pracodawcy często są zmuszani do cięć w zatrudnieniu.

Warto pamiętać, że decyzja o zmianie pracy nie należy do łatwych, szczególnie w dobie pandemii i rynkowej destabilizacji. Jak twierdzi Devire, w ostatnich miesiącach można było zaobserwować wzrost wymagań kandydatów biorących udział w procesach rekrutacyjnych. Jednym z najważniejszych aspektów uwzględnianych przy zmianie pracy stała się potrzeba bezpieczeństwa. Przewagą pracodawców w bitwie o pracowników stała się więc ugruntowana pozycja i stabilność finansowa. Pracownicy ostrożniej niż kiedyś zaczęli podchodzić do perspektywy zmiany pracy, zarówno na rynkach w Polsce, w Czechach, jak i w Niemczech.

Grafika: raport Devire
Grafika: raport Devire
Pamiętajmy też, że nie wszyscy w wyniku pandemii ucierpieli – są branże, które zyskały sprzyjające warunki do rozwoju, ich pracownicy mogą liczyć na wzrosty płac, a pozyskanie ich do zespołów stanowi niemałe wyzwanie dla pracodawców.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto liczył na koniec rynku pracownika, ten się przeliczył

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA