×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Księgowe potrzebne od zaraz, ale muszą mieć jedną ważną umiejętność

 • KDS
 • 6 lip 2022 13:49

Liczba ofert pracy dla księgowych jest na wysokim poziomie od kilku dobrych miesięcy. Firmy oferują też bardzo dobre stawki. Jednak wobec kandydatów mają jedno – dość konkretne – oczekiwanie. Mają "ogarniać" Polski Ład.

Księgowe potrzebne od zaraz, ale muszą mieć jedną ważną umiejętność
Księgowe są poszukiwane od zaraz. Od pół roku jest to na rynku pracy zawód tak samo poszukiwany, jak informatycy i programiści. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Polski Ład mocno wpłynął na rynek pracy skierowany do specjalistów z zakresu księgowości czy podatków.
 • Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł dwukrotny wzrost liczby ofert w porównaniu do danych dla pierwszego kwartału 2021.
 • W górę poszły również oferowane księgowym stawki. Jednak firmy nie chcą płacić tylko za dyplom. Wymagają od kandydatów konkretnych umiejętności.

Pierwszy szturm na księgowe miał miejsce na początku roku, gdy Polski Ład debiutował. W styczniu 2022 ukazało się 26,7 tys. ogłoszeń o pracę, rok temu w analogicznym miesiącu było ich 14,7 tys. Luty bieżącego roku to 28,8 tys. vs 14,9 tys. w lutym 2021. Z kolei marzec to 32,9 tys. vs 16,7 tys. w marcu ubiegłego roku. Od tego czasu niewiele się zmieniło - rząd wprowadza kolejne zmiany w przepisach podatkowych, ogłasza kolejne modyfikacje, a wraz z tym dobre księgowe są pilnie poszukiwane.

- Księgowe są poszukiwane od zaraz. Od pół roku jest to na rynku pracy zawód tak samo poszukiwany, jak informatycy i programiści. Polski Ład przyniósł absolutny renesans tego zawodu. Widać to po liczbie ofert, ale także po tym, jak wiele firm zgłasza się do firm rekrutacyjnych z prośbą, by znaleźć im dobrą księgową, kadrową i osobę, która będzie w stanie poradzić sobie z zamieszaniem, które jest efektem ostatnich rewolucji podatkowych - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w spółce Idea HR Group.

Ile zarobi księgowa 

Dorota Siedziniewska-Brzeźniak podkreśla również, że w górę poszły stawki oferowane księgowym, nieraz nawet dwukrotnie.

- W 2021 roku zwykle górne pułapy propozycji sięgały 4500-5000 tysięcy złotych netto. Obecnie zdarzają się propozycje przebijające nawet osiem tysięcy złotych. To dowód na to, iż obecne zamieszanie gospodarcze spowodowało, że wiedza kadrowych i księgowych stała się tam mocno pożądana, że przedsiębiorcy znacząco zwiększyli swoje budżety. Poza tym firmy, by przekonać do siebie nowe pracownice, oferują dodatkowe benefity. Najważniejsze to opanować zamieszanie i być gotowym na kolejne zmiany, a tych jest cały czas bardzo dużo - podkreśla.

Czytaj więcej: Płace sięgają 60 tys. zł miesięcznie. To najbardziej poszukiwani pracownicy

Z raportu Hays Poland wynika, że największe zmiany w wysokości pensji, rzędu 10-15 proc., będą dotyczyć głównych księgowych oraz menedżerów i specjalistów ds. podatków.

Podwyżek mogą oczekiwać również osoby pełniące funkcje kierownicze i specjalistyczne w zakresie audytu, controllingu i analizy finansowej. Wzrost wynagrodzeń o 8-10 proc. będzie dotyczył również tych specjalistów, którzy mają kompetencje poszukiwane na rynku, tj. znajomość określonych języków obcych i przepisów prawa podatkowego, a także umiejętność poruszania się w świecie technologii, tzw. fintechu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Księgowe potrzebne od zaraz, ale muszą mieć jedną ważną umiejętność
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ksiegowy 2022-07-11 09:14:27

  Bycie księgowym się nie opłaca. Większość ucieka z tego zawodu w IT. Szybko można się przebranżowić mniejsza odpowiedzialność i lepiej płacą. W Biedronce aktualnie płacą więcej niż w księgowości.

 • Mariusz 2022-07-09 06:57:40

  "propozycji sięgały 4500-5000 tysięcy złotych netto." nie wiedziałem że po kilka milionów się zarawia w ksiegowosci

 • Xxx 2022-07-07 09:32:03

  Problem jest to że przy obecnym bałaganie prawnym ludzie nie chcą wykonywać tego zawodu.

 • Lukasz 2022-07-06 14:49:50

  Prawdziwym problemem, nie jest brak ksiegowych, ktore "ogarniaja" polski lad, problemem jest ta banda, ktora wprowadza te buble prawne w zycie i jedzcze sie nimi chwali.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA