Kraje grupy G20 powinny zająć się bezrobociem

Na zbliżającym się spotkaniu ministrowie pracy krajów G20 powinni zając się kwestią rosnącego bezrobocia – radzą przedstawiciele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kraje grupy G20 powinny zająć się bezrobociem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 lip 2013 14:54


Bez pracy w krajach grupy G20 na początku 2013 roku było 93 mln osób, z czego 30 proc. pozostawało bez pracy ponad rok - podaje Reuters.

G20 to grupa największych gospodarek świata. Należą do niej: Arabia Saudyjska, Australia, Argentyna, Brazylia, Chiny, Francja, Włochy, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Płd., Niemcy, Meksyk, RPA, Rosja, USA, Turcja, Wielka Brytania oraz pozostałe kraje UE liczone jako jeden członek.

Chociaż stopa bezrobocia w połowie krajów grupy nieznacznie spadła w ciągu ostatnich 12 miesięcy, to w drugiej połowie krajów zanotowano jej wzrost. W RPA i Hiszpanii poziom bezrobocia sięgnął 25 proc.

Przewodniczący OECD Ángel Gurr~a i szef MOP Guy Ryder zwrócili uwagę, że dotychczas kraje G20 zajęte były walką z kryzysem finansowym, nie koncentrując się na kwestii bezrobocia. Według nich kwestia ta powinna zostać poruszona na mającym się odbyć pod koniec tygodnia spotkaniu ministrów pracy G20.

Od krajów G20 będzie się oczekiwało rozwiązania problemu bezrobocia. Aby powrócić do poziomu bezrobocia sprzed kryzysu, G20 musiałoby stworzyć 67 mln miejsc pracy - uważają przewodniczący OECD i MOP. Według nich, żeby rozwiązać ten problem państwa G20 muszą zwiększyć inwestycję w infrastrukturę, polepszyć system zabezpieczeń społecznych, podnieść płacę minimalną oraz zwiększyć szanse rozwoju dla młodych.

We wszystkich krajach G20, poza Niemcami i Japonią, stopa bezrobocia wśród młodych jest przynajmniej dwukrotnie wyższa niż wśród dorosłych.

Jak podaje OECD w swoim raporcie o zatrudnieniu w 2013 bezrobocie wśród młodzieży w niektórych krajach strefy euro przekroczyło już poziom 50 proc.

Ministrowie pracy G20 na spotkaniu, które odbędzie się 18 i 19 lipca w Moskwie mają skupić się m. in. na kwestii spowolnienia gospodarczego Chin oraz japońskim programie reform gospodarczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.