Kosiniak-Kamysz: zadbamy o młodych na rynku pracy

Nasze działania mają wpływać na to, że młodzi będą jednak podejmowali pracę lub otwierali działalność gospodarczą w kraju, zamiast wyjeżdżać za granicę - deklaruje Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: zadbamy o młodych na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Paweł Szygulski)

wnp.pl

28 maj 2014 13:51


Polska boryka się ze znaczącą emigracją ludzi młodych. Na ile pomocny w zmianie tej sytuacji może być program "Gwarancji dla młodzieży" realizowany ostatnio przez ministerstwo?

- Program "Gwarancja dla młodych" nakierowany jest na wspieranie młodych osób, które kończą szkoły i wchodzą na rynek pracy. Działania w nim zawarte, chociażby takie jak skrócenie czasu zaproponowania oferty pracy dla rejestrujących się w urzędach pracy, mają na celu zmniejszenie atrakcyjności wyjazdu za granicę, jako wyboru młodych kończących edukację. Ustawa o promocji zatrudnienia, która weszła w życie 27 maja, zawiera szereg zmian, począwszy od funkcjonowania urzędów pracy, przez wspieranie absolwentów, po zachęty dla pracodawców.

Wszystkie te działania mają wpływać na to, że młodzi będą jednak podejmowali pracę lub otwierali działalność gospodarczą w kraju, zamiast wyjeżdżać za granicę. Chcemy aby wykorzystywali swój potencjał i swoje wykształcenie w Polsce i dlatego staramy się ułatwić im start w karierze.

Czy poza powyższym działaniem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zamierza realizować także inne programy, które zapewniałyby pracę dla młodych ludzi a tym samym zachęcały ich do pozostania w kraju?

- Zmiany, jakie wprowadza wspomniana ustawa o promocji zatrudnienia, są w naszym kraju zdecydowaną nowością. Wspomniane już bony, które mają ułatwić podjęcie stażu, czy pracy, wspieranie przedsiębiorców w zatrudnianiu bezrobotnych, czy pożyczki na otwieranie działalności tworzą wachlarz możliwości, z którego osoba bezrobotna będzie mogła skorzystać mają na uwadze swoje plany na rozwój zawodowy. Ci, którzy będą mieli pomysł na biznes otrzymają wsparcie w jego uruchomieniu, ci którzy będą chcieli wyjechać do pobliskiej miejscowości, aby podjąć zatrudnienie, również otrzymają pomoc. Każda osoba, która zarejestruje się w urzędzie będzie pracowała z doradcą klienta, który po przeanalizowaniu sytuacji, w której dana osoba się znajduje, dobierze najlepsze ofert pracy, czy formę dokształcenia się.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.