Kosiniak-Kamysz: Wynagrodzenie staje się coraz ważniejszym aspektem pracy

- Widzimy największą od lat chęć zatrudniania tworzenia nowych miejsc pracy, podnoszenia płac. To oznacza tworzenie nowych, dobrych jakościowo miejsc pracy z dobrymi wynagrodzeniami - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: Wynagrodzenie staje się coraz ważniejszym aspektem pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Adam Sofuł)

9 cze 2015 9:27


Zapowiadał Pan, że w miesiącach letnich mamy szanse na jednocyfrowe bezrobocie. Kiedy taka stopa bezrobocia będzie nie tylko sezonowym wynikiem, ale trwałą tendencją?

- Być może już niedługo. Jeśli popatrzymy na dynamikę spadku stopy bezrobocia, to ten rok jest bardzo podobny do poprzedniego. Gdyby taka dynamika się utrzymała w kolejnych miesiącach, zwłaszcza jesiennych to jest spora szansa, że będziemy mieli jednocyfrową stopę bezrobocia także na koniec roku.

Myślę, że warto o to powalczyć, bo każde miejsce pracy jest ważne. Istotna jest również poprawa jakości nowych miejsc pracy. Praca przestaje już być celem samym w sobie, coraz ważniejszym aspektem staje się poziom wynagrodzeń. Rząd ma pewne instrumenty, poprzez które może wpływać na poziom płac i zamierza z nich skorzystać.

Mam na myśli wzrost minimalnego wynagrodzenia, a planujemy w przyszłym roku kolejną jego podwyżkę, to przede wszystkim odmrożenie funduszu płac i pierwszy od kilku lat wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej. Te działania przełożą się na biznes, na całą gospodarkę.

Poziom bezrobocia i płac to jednak pochodna sytuacji gospodarczej, na ile rząd może wpływać na te wskaźniki?

To prawda, jesteśmy w najlepszym momencie od wielu lat, pod względem jakości funkcjonowania polskiej gospodarki. To widać w optymizmie przedsiębiorców, z których dwie trzecie pozytywnie ocenia swoją sytuację, większość również optymistycznie patrzy na perspektywy gospodarki.

Widzimy największą od sześciu lat chęć zatrudniania tworzenia nowych miejsc pracy, widać chęć podnoszenia płac. To dobra perspektywa dla polskich rodzin, bo oznacza tworzenie nowych, dobrych jakościowo miejsc pracy z dobrymi wynagrodzeniami. Możemy te nastroje wykorzystać i wzmocnić te dobre trendy, wspomagając przedsiębiorców w tworzeniu dobrych miejsc pracy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.