Kosiniak-Kamysz: Usługi dla seniorów podniosą ich standard życia, a młodym dadzą pracę

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej jednym z priorytetów dla państwa powinien być rozwój tak zwanej srebrnej ekonomii, w tym dostępu do wyspecjalizowanych usług geriatrycznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: Usługi dla seniorów podniosą ich standard życia, a młodym dadzą pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

25 wrz 2015 9:32


Wśród obszarów wymagających szczególnej troski wskazane zostały zagadnienia związane z aktywizacją zawodową osób starszych. Zdaniem Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” problemem jest pogodzenie konieczności aktywizacji młodych, przeciwdziałania emigracji, z aktywizacją starszych.

Jak zauważył prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy ministrze pracy i polityki społecznej, partnerstwo międzypokoleniowe w miejscu pracy jest misją dla pracodawców i Ministerstwa Gospodarki.

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, jednym z priorytetów dla państwa powinien być rozwój tak zwanej srebrnej ekonomii, w tym dostępu do wyspecjalizowanych usług geriatrycznych. Minister stwierdził, że srebrna ekonomia, a więc produkty i usługi dedykowane dla seniorów, pozwalają na podniesienie standardu życia osób starszych, a jednocześnie na tworzenie miejsc pracy dla młodych.

Polityka nie zastąpi aktywizacji

Dyskusję podsumował prof. Bolesław Samoliński, wskazując, że kluczowe znaczenie poza stworzeniem ram prawnych, ma zmiana postaw osób starszych. W opinii prof. Samolińskiego najlepsze ramy polityki senioralnej nie zastąpią aktywizacji osób starszych na poziomie podstawowym.

Jako przykład dobrych praktyk wskazano doświadczenia oraz rozwiązania wprowadzone w Polsce. Zdaniem prof. Jeana Bousquet Polska jest pierwszym krajem, który zajął się profilaktyką związaną z aktywnym starzeniem się, a polityka senioralna w Polsce zgadza się idealnie z wytycznymi unijnymi. W ocenie Emily Sinnott z Banku Światowego Polska ma bardzo dobre systemy informacji zdrowotnej, wyzwaniem jest wykorzystywanie tych danych w praktyce. 

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.