Kopex, zwolnienia: Kolejne spółki planują zredukować zatrudnienie

• Kopex Machinery, która w formie zwolnień grupowych zamierza zredukować zatrudnienie o 340 osób.
• Oprócz niej zwolnienia planują również inne spółki z grupy kapitałowej katowickiego Kopeksu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopex, zwolnienia: Kolejne spółki planują zredukować zatrudnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 kwi 2016 10:05


"Bardzo trudna sytuacja rynkowa sektora górniczego i firm okołogórniczych zmusza zarząd Kopex SA i zarządy spółek zależnych do podejmowania bolesnych kroków dotyczących sfery pracowniczej, takich jak redukcja zatrudnienia czy obniżenie wynagrodzeń" - podał Kopex.

"15 kwietnia br. zainicjowano proces zwolnienia grupowego 340 pracowników Kopex Machinery SA. Podobne kroki zostaną podjęte również w obrębie innych spółek zależnych" - zapowiedzieli przedstawiciele giełdowej spółki.

Zwolnienia grupowe w Kopex Machinery, głównie w zakładach w Zabrzu i Rybniku, mają nastąpić między 25 maja a 30 września tego roku i objąć 340 pracowników, spośród 1242 zatrudnionych w spółce, ze wszystkich grup zawodowych. Kopex nie przedstawił dotąd szczegółów zwolnień planowanych w innych spółkach grupy.

W środę (20 kwietnia) Kopex zaktualizował swoje sprawozdania finansowe za ubiegły rok, uwzględniając dodatkowe odpisy - największy z nich to ok. 916,2 mln zł, stanowiący dodatkową utratę wartości firmy. Inny odpis (na ok. 74,5 mln zł) dotyczy m.in. należności od spółek zależnych. Po tych zmianach łączna wartość odpisów aktualizujących wartości aktywów bilansowych za ubiegły rok wyniesie ponad 1,4 mld zł, z czego ponad 1,2 mld zł to odpis z tytułu utraty wartości firmy.

"Dokonane przez spółkę szacunki dotyczące odpisów aktualizujących są przede wszystkim wynikiem trudnej sytuacji w branży górniczej oraz prognoz dla krajowego i światowego górnictwa. W ostatnich miesiącach podobne odpisy zostały dokonane przez wiele firm powiązanych z branżą wydobywczą" - tłumaczą przedstawiciele Kopeksu, zapewniając, że odpisy nie mają negatywnego wpływu na bieżącą sytuację finansową grupy ani spółki i nie powodują pogorszenia jej sytuacji płynnościowej.

"Dodatkowy wysoki odpis na utratę wartości bilansowej firmy jest niepieniężnym zabiegiem księgowym, który nie wpływa na sytuację finansową grupy, a stanowi efekt ostrożnego podejścia zarządu do oceny kształtowania się koniunktury na rynku usług górniczych w przyszłości" - wyjaśnia w komunikacie Kopex.

Od lutego, kiedy banki ograniczyły finansowanie Kopeksu, spółka prowadzi rozmowy z ich przedstawicielami na temat restrukturyzacji zadłużenia. "W ramach prowadzonych rozmów spółka i banki finansujące dążą do jak najszybszego uzgodnienia i podpisania umowy restrukturyzacyjnej tak, by ograniczenie dostępu do finansowania bieżącej działalności przestało ograniczać czynności operacyjne grupy" - czytamy w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.