Kopacz: Dzięki umowom offsetowym powstaną nowe miejsca pracy

Umowy offsetowe, które wkrótce będą negocjowane, przełożą się na tworzenie w Polsce fabryk oraz nowych miejsc pracy - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas wizyty w Radomiu. Władze tego miasta liczą na to, że nowy zakład otworzy tutaj Airbus Helicopters.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopacz: Dzięki umowom offsetowym powstaną nowe miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 maj 2015 15:40


Premier przypomniała, że Airbus Helicopters zamierza uruchomić w Polsce zakład produkcji wirników i przekładni. Radom - obok Łodzi - jest jednym z miast branych pod uwagę jako lokalizacja inwestycji.

Wszystko zależy od naszej determinacji, bo do stołu będą siadać przedstawiciele tego konsorcjum i przedstawiciele MON-u, przedstawiciele władz samorządowych i będą wybierać ofertę w ramach tej umowy offsetowej" - powiedziała premier pytana przez PAP, jak ocenia szansę Radomia.

Szefowa rządu zaznaczyła, że 2 proc. PKB przeznaczone jest na unowocześnienie polskiej armii, a bardzo nowoczesny sprzęt, który w efekcie ostatnich rozstrzygnięć trafi do polskiej armii, to początek drogi.

Czytaj też: Praca w Airbus Helicopters. Firma zatrudni specjalistów

"Bo wiadomą jest rzeczą, że wszystkie umowy offsetowe, które teraz będą negocjowane, to jest coś, co bezpośrednio przełoży się na zatrudnienie, na nowe miejsca pracy i tworzenie fabryk, które w Polsce powstaną" - powiedziała Kopacz podczas sobotniej wizyty w rodzinnym Radomiu.

"Ja bardzo się cieszę, że Radom - moje miasto, ale też miasto dotknięte dużym bezrobociem, będzie jednym z beneficjentów tejże umowy offsetowej - oczywiście, jeśli to się wszystko zakończy pozytywnie" - zaznaczyła szefowa rządu.

Prezydent miasta Radosław Witkowski zapewnił, że Radom jest przygotowany na inwestycję Airbus Helicopters. "Mamy przygotowane grunty, mamy ludzi gotowych podjąć pracę w nowym zakładzie" - zaznaczył Witkowski. Przypomniał, że Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu współpracuje z Airbus Helicopters. Radomska uczelnia realizuje projekty badawcze w zakresie elementów do śmigłowców, a zwłaszcza siłowników elektromechanicznych, układów antywibracyjnych i sterowniczych.

Czytaj też: Nowe biuro Airbus Helicopters zatrudni stu inżynierów

W ub. tygodniu w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla armii MON do etapu testów zakwalifikowało H225M (wcześniej EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters. Na konferencji prasowej prezes firmy Guillaume Faury powiedział, że oprócz linii montażowej w Łodzi i Dęblinie Airbus Helicopters planuje ulokowanie w Polsce zakładu produkcji wirników i przekładni. Lokalizacja tego zakładu nie jest jeszcze przesądzona; rozważane są np. Łódź i Radom.

Łącznie Faury zapowiada powstanie 1250 miejsc pracy związanych bezpośrednio z produkcją wiropłatów i integracją systemów oraz 2 tys. miejsc związanych z nią pośrednio. Obecnie grupa Airbus zatrudnia w Polsce ok. 900 osób. Należą do niej zakłady na warszawskim Okęciu, włączone m. in. w produkcję struktur do samolotów pasażerskich A320 i transportowych C295M i niezwiązanych z częścią wytwarzającą śmigłowce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.