Koniec ze stanowiskiem dyrektora Muzeów Śląskiego i Górnośląskiego

Muzea Śląskie i Górnośląskie najprawdopodobniej nie będą już miały wspólnego dyrektora - zasygnalizował w poniedziałek (21 marca) członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec ze stanowiskiem dyrektora Muzeów Śląskiego i Górnośląskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 mar 2016 22:13


To konsekwencja przyjętej tego dnia uchwały Sejmiku Woj. Śląskiego, uchylającej uchwałę z 7 kwietnia 2014 r. ws. podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Uchylenie uchwały z 2014 r. to z kolei efekt stanowiska ministra kultury, który z końcem lutego br. poinformował marszałka woj. śląskiego, że nie przewiduje zgody na połączenie placówek.

Zarząd woj. śląskiego najpierw rozważał, a potem przygotowywał takie przekształcenie od pewnego czasu. M.in. pod tym kątem od lipca 2014 r. funkcję dyrektora obu placówek pełni dotąd równolegle Alicja Knast. Wobec tego, że resort kultury ostatecznie nie zgodził się na połączenie, sejmik musiał też uchylić wcześniejszą informującą o takim zamiarze uchwałę.

- Myślę, że "unia personalna" w przypadku podjęcia tej uchwały nie ma dalszego sensu - ocenił w poniedziałek (21 marca) odpowiadając na jedno z pytań radnych Mercik. W swoim wystąpieniu m.in. przypominał okoliczności sprzyjające połączeniu muzeów; deklarował też, że zarząd woj. śląskiego zrobił wszystko, co możliwe, by do tego doprowadzić.

Utrzymać rangę muzeum

Członek zarządu woj. śląskiego wspominał historię obu muzeów z lat dwudziestolecia międzywojennego, gdy - jedno w polskich Katowicach, a drugie w niemieckim wówczas Bytomiu - rozwijały działalność m.in. w kontekście ówczesnej polsko-niemieckiej rywalizacji na Górnym Śląsku. Mówił też o obecnych dysproporcjach w ich funkcjonowaniu, co wynika nie tylko z różnych charakterów placówek, ich różnych zbiorów, ale też m.in. z przyciągającej odwiedzających nowej siedziby Muzeum Śląskiego.

Według Mercika połączenie muzeów wiązałoby się np. z otwarciem nowych możliwości ich finansowania - po połączeniu część dotacji ministerialnej na Muzeum Śląskie można by wydawać także na niedoinwestowane obecne Muzeum Górnośląskie.

- Jedyne, co pan minister proponuje, to kontynuować rozmowy z miastem Bytom, żeby ono się dorzucało. Nie wiem, czy pan minister był w Bytomiu i czy wie, z jakimi kłopotami się boryka. Bytom oczywiście jest skłonny współprowadzić to muzeum, natomiast chce wyraźnie odroczyć w czasie swój udział finansowy w tym przedsięwzięciu - zastrzegł członek zarządu woj. śląskiego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.