PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec profilowania osób bezrobotnych to dobry pomysł?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje reformę urzędów pracy. Chce m.in. znieść profilowanie osób bezrobotnych. Czy jednak całkowita likwidacja systemu to dobry pomysł?

Koniec profilowania osób bezrobotnych to dobry pomysł?
System profilowania bezrobotnych niewątpliwie posiada mankamenty. Pytanie jednak, czy jego likwidacja to dobra decyzja. (Fot. Urząd Pracy w Słupsku)
REKLAMA

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, już w ubiegłym roku w rozmowie z PulsHR.pl zapowiadał zmiany w urzędach pracy. Jego zdaniem, pośredniaki powinny stać się mocno aktywną jednostką, której działalność nie polega tylko na rejestracji bezrobotnych i wypłatach zasiłków.

- Jeśli mówimy o terenach, gdzie bezrobocie jest wyższe, to tam proces aktywizacji powinien być zupełnie inaczej prowadzony – tam powinni być doradcy, psychologowie, a przede wszystkim czas. To nie może być tak, że ktoś przychodzi, ma trzy minuty na wypełnienie ankiety i „do widzenia”. Ci ludzie potrzebują, aby im poświęcić godzinę, dwie, a nawet trzy, ale to nie jest możliwe jeśli są np. urzędy, gdzie na 300 bezrobotnych przypada dwóch czy trzech doradców – wyjaśniał Szwed dla PulsHR.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Planowane zmiany

Resort pracy chce znieść profilowanie bezrobotnych. Obecnie pracownicy urzędów, rejestrując osobę bezrobotną, określają jej kompetencje, kwalifikacje, zapał i chęć do pracy oraz jak długo pozostaje bez pracy. Opisują także jej sytuację życiową. Na tej podstawie przypisują jeden z trzech profili, na podstawie którego przygotowują plan aktywizacji osoby bezrobotnej. Wszystko po to, by zwiększyć efektywność kierowanej do nich pomocy. Dodatkowo, resort planuje znieść limity wiekowe dla bezrobotnych w programach aktywizujących osoby bez pracy.

Na niedoskonałości systemu profilowania bezrobotnych wskazuje wiele osób. Według Józefa Bakuły, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, selekcja kandydatów to przede wszystkim dodatkowy i bardzo czasochłonny obowiązek dla urzędników.

- Uważam, że niczemu tak naprawdę to nie służy. Nie wiem jakie były intencje ministra, ale my, znając historię bezrobotnego, wiedzieliśmy, czy jest on oddalony od rynku pracy, jakie ma kwalifikacje i czy jest mobilny oraz chętny do podjęcia pracy – komentuje Bakuła.

Z kolei Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, zauważa, iż idea systemu zatraciła się. Celem profilowania było przydzielenie bezrobotnych do konkretnej grupy wsparcia. Tymczasem to osoby zarejestrowane w urzędzie starają się przypisać do konkretnego profilu. Wiedząc, jakie korzyści można osiągnąć w poszczególnych grupach, bezrobotni wykorzystują to.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec profilowania osób bezrobotnych to dobry pomysł?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA