PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec dobrej passy na rynku pracy. Spowolnienie gospodarcze na horyzoncie

  • jk
  • 29 lip 2022 9:00

Coraz wyraźniej widoczne spowolnienie gospodarcze nie pozostanie bez wpływu na rynek pracy. Informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia Wskaźnik Rynku Pracy, wzrósł w lipcu. Skala wzrostu była mniejsza niż przed miesiącem, tym niemniej jest to już czwarty z rzędu wzrost o dość istotnej skali.

Koniec dobrej passy na rynku pracy. Spowolnienie gospodarcze na horyzoncie
Liczba nowych zgłoszonych do PUP ofert pracy była w czerwcu 1,7 razy większa niż odpływ z bezrobocia do zatrudnienia (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W czerwcu w porównaniu do maja 2022 r. liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy wprawdzie wzrosła o 2 proc., ale była na poziomie o 18 proc. niższym niż w czerwcu zeszłego roku.
  • Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, trudności w zaopatrzeniu i wzrost zatorów płatniczych zmuszają firmy do cięcia kosztów i silnego ograniczenia ekspansji płac i zatrudnienia.
  • Dodatkowo, rozpoczynająca się kolejna fala zakażeń SARS-COV-2 potęguje niepewność.

Jak informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), splot czynników ekonomicznych i geopolitycznych nadal negatywnie oddziałuje na rynek pracy i zapowiada dalsze pogorszenie sytuacji w najbliższych miesiącach. Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, trudności w zaopatrzeniu i wzrost zatorów płatniczych zmuszają firmy do cięcia kosztów i silnego ograniczenia ekspansji płac i zatrudnienia. Dodatkowo, rozpoczynająca się kolejna fala zakażeń SARS-COV-2 potęguje niepewność. 

Czytaj też: Problem wrócił do firm. "To nie jest czas ani na panikę, ani na ignorancję”

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyjaśniają analitycy BIEC, wzrost wartości wskaźnika wynika obecnie głównie ze zmian dotyczących liczby ofert pracy, ocen koniunktury oraz wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych. Pozostałe zmienne z niewielką siłą działają w kierunku poprawy sytuacji na rynku pracy i ewentualnego dalszego spadku stopy bezrobocia.

Coraz mniejsze szanse na pracę

W czerwcu w porównaniu do maja 2022 r. liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy wprawdzie wzrosła o 2 proc., ale była na poziomie o 18 proc. niższym niż w czerwcu zeszłego roku.

Barometr Ofert Pracy, liczony w oparciu o liczbę ofert pracy dostępnych w internecie, również dość istotnie zmalał. W drugim kwartale tego roku liczba internetowych ofert pracy przyrastała coraz wolniej, by w końcu mocno się obniżyć.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Koniec dobrej passy na rynku pracy. Spowolnienie gospodarcze na horyzoncie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Adrian 2022-07-29 11:01:13

    Znowu się muszę udzielić. Prąd podrożał bo przez rok już 2x i dopiero ma zdrożeć , wiele surowców ponad 2x. A ceny zbytu rosną tylko w złudzeniach teoretyków ekonomistów. W wielu branżach nawet ceny są niższe, a w innych w żaden sposób nie gonią samego wsadu do produkcji. No jak w takim układzie zatrudniać i dawać podwyżki płac. To już jest gorzej niż za transformacji Balcerowiczowskiej bo wtedy wszystkie ceny zbytu rosły na potęgę.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA