- jk
- •Opublikowano: 29 lip 2022 9:00
Coraz wyraźniej widoczne spowolnienie gospodarcze nie pozostanie bez wpływu na rynek pracy. Informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia Wskaźnik Rynku Pracy, wzrósł w lipcu. Skala wzrostu była mniejsza niż przed miesiącem, tym niemniej jest to już czwarty z rzędu wzrost o dość istotnej skali.

- W czerwcu w porównaniu do maja 2022 r. liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy wprawdzie wzrosła o 2 proc., ale była na poziomie o 18 proc. niższym niż w czerwcu zeszłego roku.
- Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, trudności w zaopatrzeniu i wzrost zatorów płatniczych zmuszają firmy do cięcia kosztów i silnego ograniczenia ekspansji płac i zatrudnienia.
- Dodatkowo, rozpoczynająca się kolejna fala zakażeń SARS-COV-2 potęguje niepewność.
Jak informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), splot czynników ekonomicznych i geopolitycznych nadal negatywnie oddziałuje na rynek pracy i zapowiada dalsze pogorszenie sytuacji w najbliższych miesiącach. Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, trudności w zaopatrzeniu i wzrost zatorów płatniczych zmuszają firmy do cięcia kosztów i silnego ograniczenia ekspansji płac i zatrudnienia. Dodatkowo, rozpoczynająca się kolejna fala zakażeń SARS-COV-2 potęguje niepewność.
Czytaj też: Problem wrócił do firm. "To nie jest czas ani na panikę, ani na ignorancję”
Jak wyjaśniają analitycy BIEC, wzrost wartości wskaźnika wynika obecnie głównie ze zmian dotyczących liczby ofert pracy, ocen koniunktury oraz wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych. Pozostałe zmienne z niewielką siłą działają w kierunku poprawy sytuacji na rynku pracy i ewentualnego dalszego spadku stopy bezrobocia.
Coraz mniejsze szanse na pracę
W czerwcu w porównaniu do maja 2022 r. liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy wprawdzie wzrosła o 2 proc., ale była na poziomie o 18 proc. niższym niż w czerwcu zeszłego roku.
Barometr Ofert Pracy, liczony w oparciu o liczbę ofert pracy dostępnych w internecie, również dość istotnie zmalał. W drugim kwartale tego roku liczba internetowych ofert pracy przyrastała coraz wolniej, by w końcu mocno się obniżyć.



KOMENTARZE (1)