PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec dobrego. Bezrobocie już wkrótce pójdzie w górę

  • Autor: PAP/JP
  • 3 sty 2023 14:30

Pogarszająca się sytuacja demograficzna, niewykorzystane zasoby pracy oraz zagrożenie spiralą cenowo-płacową mogą oznaczać kłopoty na rynku pracy. Bezrobocie w 2023 może wzrosnąć do 6-6,8 proc. – stwierdzono w informacji prasowej Konfederacji Lewiatan.

Koniec dobrego. Bezrobocie już wkrótce pójdzie w górę
Bezrobocie w 2023 może wzrosnąć do 6-6,8 proc. (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak wskazała Konfederacja Lewiatan, istnieje kilka czynników wyznaczających trendy rozwojowe polskiego rynku pracy. Pierwszym z nich - w opinii organizacji - jest pogarszająca się sytuacja demograficzna, która umożliwia utrzymanie niskiej stopy bezrobocia, ale jednocześnie wpływa na niedobory pracowników, zwłaszcza o wysokich kwalifikacjach. Dotychczasowym remedium na niedobory kapitału ludzkiego stało się rosnące zapotrzebowanie na pracowników migracyjnych - stwierdzono.

Czyta też: Noworoczne postanowienia Polaków mogą nie spodobać się pracodawcom

Drugim czynnikiem, na który zwrócono uwagę, są wskaźniki zatrudnienia, które w przypadku osób starszych oraz kobiet są średnio niższe niż w krajach UE, co oznacza problem niewykorzystanych zasobów pracy. Jako ostatni czynnik wymieniono wynagrodzenia, które charakteryzowały się wysoką dynamiką do poziomu nawet 13 proc. w listopadzie (zgodnie z danymi GUS), co w warunkach rosnącej inflacji może oznaczać zagrożenie spiralą cenowo-płacową.

Te wszystkie czynniki - zdaniem Konfederacji Lewiatan - w połączeniu z niekorzystną sytuacją gospodarczą, wyhamowaniem inwestycji, inflacją, kryzysem energetycznym oraz wojną mogą oznaczać kłopoty na rynku pracy.

Czytaj też: Polaków czeka praca na kilka etatów

"Kluczowa z tej perspektywy będzie kondycja polskiej gospodarki, która już wchodzi w fazę spowolnienia" - przekazał cytowany w informacji prasowej doradca zarządu Konfederacji Lewiatan prof. Jacek Męcina. "Zapowiadają się niestety, problemy dla wielu branż energochłonnych, które w połączeniu z presją płacową mogą zdecydować się na restrukturyzację zatrudnienia, która oznaczać będzie wzrost bezrobocia w perspektywie 2023 do 6 - 6,8 proc., a w kolejnym roku nawet do 7-8 proc." - dodał.

Zaznaczono, że gorszym scenariuszem będzie brak spodziewanych środków w KPO i dalszy spadek inwestycji oraz wzrost inflacji, przy rosnącej presji na wzrost płac. Wskazano, że taki scenariusz oznaczałby długotrwały kryzys i recesję, a także spadek zatrudnienia oraz zagrożenie dla realizacji programów transformacji technologicznej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Koniec dobrego. Bezrobocie już wkrótce pójdzie w górę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Anka 2023-01-04 11:17:57

    Za 50 lat Polska będzie europejskimi Indiami z domieszką Polaków.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA