×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Konfederacja Lewiatan: Firmy mogłyby zwiększyć zatrudnienie, ale boją się przepisów

  • Justyna Koc
    jk
  • 4 gru 2017 13:16

O 14 punktów procentowych, do 43 proc, wzrósł w stosunku do poprzedniego kwartału odsetek przedsiębiorców, którzy planują podwyżki. Niestety coraz mniej pracodawców chce zwiększać zatrudnienie.

Konfederacja Lewiatan: Firmy mogłyby zwiększyć zatrudnienie, ale boją się przepisów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Według badania Randstad aż 43 proc. pracodawców planuje podwyżki.

• Firmy są jednak bardziej ostrożne, jeśli chodzi o zwiększanie zatrudnienia.

• Według dr Grzegorza Baczewskiego z Konfederacji Lewiatan przyczyną wyhamowania rekrutacji są niepewne przepisy.

Z badania „Plany Pracodawców” przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że w stosunku do poprzedniego kwartału liczba firm planujących podwyżki rośnie. 43 proc. firm chce podnieść wynagrodzenia. Z początkiem nowego roku mogą szczególnie spodziewać się pracownicy branży transportowej i logistycznej, przemysłu i sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Spada za to liczba firm, które chcą zwiększyć zatrudnienie - i to sporo, bo aż o 9 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim kwartałem. 31 proc. pracodawców planuje rekrutować nowych pracowników, 58 proc. zamierza pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie, a 7 proc. – redukować załogę.

- Przy wzroście PKB na poziomie 4,9 proc. w 3. kwartale br. i spodziewanych około 4 proc. w całym 2017 r. oraz wzroście przychodów przedsiębiorstw średnich i dużych o 9,4 proc. w okresie styczeń-wrzesień 2017 r., pozytywne nastawienie pracodawców nie dziwi. To, że nie przekłada się ono na deklaracje zwiększenia zatrudnienia, także nie jest szczególnym zaskoczeniem. Pod koniec roku firmy podsumowują wynik finansowy i planują budżet na rok następny – komentuje dr Grzegorz Baczewski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan taki stan rzeczy to efekt niepewności płynącej ze sfery legislacji.

Branża handlowa wstrzymała oddech, czekając na rozstrzygnięcie, czy i w jaki sposób zostanie wprowadzony zakaz handlu w niedzielę – wskazuje dr Grzegorz Baczewski. - Jednak firmy zatrudniające wysokiej klasy ekspertów, specjalistów, np. w usługach biznesowych, informatycznych itp. ciągle jak na wyrok czekają na ostateczne uchwalenie ustawy znoszącej limit składki emerytalnej i rentowej na ZUS. Jeżeli ta zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r., firmy będą musiały znacząco ograniczyć plany zwiększania zatrudnienia i wynagrodzeń. Taka loteria pod koniec roku nie sprzyja odważnym decyzjom – dodaje.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Konfederacja Lewiatan: Firmy mogłyby zwiększyć zatrudnienie, ale boją się przepisów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Michaił 2017-12-04 18:46:49

    Ważne, żeby zwiększać zatrudnienie w rozsądny sposób i żeby zatrudniać sensownych pracowników. Czasami 1>2. Wszystko zależy od kwalifikacji. Nam bardzo dobre szkolenie w firmie z zakresu HR zrobiła firma No Problem, więc warto się zainteresować, zeby potem sama firma zatrudniała celnie pracowników. A nie szukała miesiącami bezskutecznie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA