Wśród menedżerów logistyki systematycznie rośnie przewaga pesymistów nad optymistami. Największemu od 2013 roku spadkowi produkcji towarzyszy również spadek popytu na nakłady. - Czerwcowy wzrost zatrudnienia okazał się jednorazowy i w lipcu wracamy do trendu spadkowego - komentuje dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

- W czwartek (1 sierpnia) firma Markit podała najnowsze informacje na temat wskaźnika PMI dla Polski.
- W lipcu spadł on do poziomu 47,4 pkt. z 48,4 pkt. w czerwcu, wobec prognozy 48 pkt.
- To najsłabszy wynik od kwietnia 2013 roku - podkreślają eksperci.
Zdaniem dr Sonii Buchholtz z Konfederacji Lewiatan te dane pokazują, że wśród menedżerów logistyki sektora przetwórstwa przemysłowego systematycznie powiększa się przewaga pesymistów nad optymistami.
- Nie zaprzeczając trudnościom przedsiębiorstw, należy zauważyć, że spadamy z wysokiego konia, co może potęgować poczucie regresu. Za lipcowe pogorszenie odpowiadał spadek nowych zamówień, notujący podobne tempo co przed miesiącem. Niestety utrzymuje się prawidłowość, że spadkowi zamówień eksportowych (obserwowanemu już od niemal roku) towarzyszy relatywnie nowy spadek zamówień krajowych. Jeśli zapotrzebowanie krajowych podmiotów w istocie słabnie, dalsze spadki wskaźnika są nieuniknione - mówi ekspertka.
Wskazuje też, że za spadkiem popytu podążał spadek produkcji. Firmy sektora zmniejszyły produkcję w tempie wyraźnym, choć nieco niższym niż obserwowane w czerwcu. To wpływa na prognozy co do dalszej aktywności biznesowej. Sięga ona rekordowo niskich poziomów, ale mimo to przedsiębiorcy liczą na odbicie w 2020 roku. Czas dostaw pozostaje bez większych zmian, co wynika z szybkiej redukcji zaległości produkcyjnych.
- Spadkowi produkcji towarzyszy również spadek popytu na nakłady. Czerwcowy wzrost zatrudnienia okazał się jednorazowy i w lipcu wracamy do trendu spadkowego. Jak podkreślają analitycy IHS Markit, za zmniejszone zatrudnienie po części odpowiadają odejścia pracowników. Niezdolność do łatwego zapełniania wakatów jest niewątpliwie kolejnym sygnałem o strukturalnych problemach polskiego rynku pracy - podsumowuje Buchholtz.
Purchasing Managers' Index (PMI) - wskaźnik aktywności finansowej stworzony przez Markit Group i Institute for Supply Management of financial activity. Ma on na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi. Dane potrzebne do uzyskania wskaźnika są pobierane z anonimowych ankiet, przesyłanych przez managerów z różnych dziedzin gospodarki. Przy obliczaniu PMI brane są pod uwagę między innymi: stan produkcji przemysłowej, ilość i koszt prowadzonej działalności usługowej, aktywność w sektorze budownictwa oraz rezultat prowadzonej działalności w skali całego rynku.


KOMENTARZE (0)