Wytwarzający komponenty dla motoryzacji międzynarodowy koncern ZF rozpoczął budowę nowego zakładu i biurowca w Częstochowie - podał samorząd. Firma rozszerza tym samym działalność produkcyjną i inżynieryjną w zakresie zaawansowanych elektronicznych systemów bezpieczeństwa.

"Wierzę, że zakład, który tu powstanie, będzie wyznaczał nowe kierunki rozwoju i innowacji w motoryzacji. Liczymy, że Częstochowa będzie ważnym punktem w drodze do realizacji opracowanej przez ZF wizji zero, czyli zero emisji, zero wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na drogach" - powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, cytowany w komunikacie prasowym Urzędu Miasta.
Nowy zakład ZF Global Electronics powstanie do końca przyszłego roku na częstochowskim terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będzie produkował elementy elektroniczne dla przemysłu motoryzacyjnego, m.in. nowej generacji kamery samochodowe. "Ich kolejne generacje będą użyte jako element budowy samochodów autonomicznych, których pojawienie się w naszej rzeczywistości jest określane mianem zmiany cywilizacyjnej" - wyjaśnił dyrektor Zakładu Produkcji Samochodowych Poduszek Powietrznych ZF Artur Ogiński.
W nowej hali o powierzchni 10 tys. m kw. pracę znajdzie ponad 300 osób. Zlokalizowane w Częstochowie centrum inżynierii elektronicznej ma wspomagać dalszy rozwój sektora przemysłu elektronicznego. W tej samej lokalizacji powstanie również biurowiec Centrum Usług Biznesowych ZF, które zatrudni kolejnych 240 osób.
Budowa nowego zakładu i biurowca ZF wynika z rosnącego zapotrzebowania europejskiego rynku. Obecnie koncern zatrudnia w Polsce 8 tys. pracowników, z których ok. 6,3 tys. pracuje przy produkcji i w dziale administracji zakładów w Częstochowie.
Koncern ZF należy do największych dostawców branży automotive na świecie. Specjalizuje się m.in. w technologiach napędu, podwozia oraz systemach bezpieczeństwa pojazdów. Trzy lata temu firma włączyła w swoje struktury koncern TRW, którego fabryki od dawna działają w Częstochowie, produkując m.in. pasy bezpieczeństwa do samochodów, zamki do pasów, regulatory wysokości oraz poduszki powietrzne i ich moduły. Produkcja częstochowskich zakładów trafia do czołowych koncernów motoryzacyjnych na świecie. W mieście działa też centrum usług wspólnych koncernu. Obecnie ZF zatrudnia ponad 136 tys. osób w 40 krajach.


KOMENTARZE (0)