Kolejne „5 minut” pracowników IT

Zapowiadana druga fala kryzysu nie przeszkadza w dalszym rozwoju ofert zatrudnienia w branży IT. Według szacunków Adecco Poland, rok 2013 będzie stanowić kontynuację dynamicznego rozwoju zatrudnienia w tym sektorze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kolejne „5 minut” pracowników IT

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 kwi 2013 13:48


W przeciągu ostatnich dwóch lat liczba zatrudnionych pracowników w sektorze IT wyniosła ponad 400 tys. osób. Pomimo załamania gospodarczego sektor IT nie przestał się rozwijać, co najwyżej sytuacja gospodarcza nieznacznie spowolniła jego rozwój, ale w przeciwieństwie do innych sektorów - nie zahamowała.

Stały rozwój nowych rozwiązań, czy też wyzwań takich jak Big Data, mobilność, BYOD, czy też bardzo dobra koniunktura dla centrów BPO to tylko kilka najważniejszych zjawisk, z którymi obecnie przedsiębiorstwa muszą się zmierzyć. Rola działu IT czy też outsourcowanych podmiotów w tym zakresie staje się kluczowa.

Aby tym wyzwaniom sprostać, firmy nie tylko inwestują w szkolenia obecnych pracowników, ale również od kilku już lat stale poszukują m.in. doświadczonych programistów, wdrożeniowców oraz analityków. - Z naszej perspektywy możemy śmiało pokusić się o stwierdzenie, że rok 2013 podobnie jak dwa poprzednie, będzie rokiem pracy w sektorze IT - podkreśla Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

Przy tym należy podkreślić, że oczekiwania co do kandydatów w branży IT w dalszym ciągu są dosyć wysokie. Dlatego sam proces rekrutacji jest często dosyć długotrwały, wymagający posiadania umiejętności wyławiania potencjalnych kandydatów z rynku.

- Kandydata lub pracownika, w zależności od funkcji jaką pełni, musi cechować wysoki poziom wiedzy w zakresie systemów operacyjnych, tworzenia i administrowania bazami danych lub programowania wysoko- oraz niskopoziomowego przynajmniej w jednej technologii. Jednocześnie istotne są aktualne trendy związane z wyzwaniami przed, którymi stoi branża. Zakłada się, że obecnie ogromne szanse stwarza rynek analizy danych biznesowych tzw. Big Data - mówi Łukasz Sobkowicz dyrektor Departamentu Pracy Stałej Adecco Poland.

Należy również podkreślić, że poza podstawowymi cechami jakie powinna charakteryzować się osoba pracująca w IT, konieczne są dodatkowe umiejętności, takie jak zarządzanie i współpraca w zespołach roboczych, znajomość przynajmniej jednego lub dwóch języków obcych, które są niezbędne przy realizacji międzynarodowych projektów informatycznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.