×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kogokolwiek zatrudnię. Alarm dla rynku pracy

Statystyki dotyczące polskiego rynku pracy są zatrważające. Za 2-3 lata “podaż” pracowników spadnie o 1/3. Rynek pracownika już teraz przyjmuje formy ekstremalne, a nawet kuriozalne. Problemem nie jest już znalezienie kompetentnego pracownika, ale przyciągnięcie “jakichkolwiek” chętnych do kompleksowego przeszkolenia.

Kogokolwiek zatrudnię. Alarm dla rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Firmy sięgają po ukryte rezerwy rynku pracy. Dużym wyzwaniem pozostaje jednak nie tylko rekrutacja, ale też zatrzymanie zatrudnionych w firmie.
 • Technologie zmienią rynek pracy, ale ani szybko, ani tak głęboko, jak niektórzy sądzą. Zmienią się na pewno modele aktywności zawodowej i relacje na rynku pracy.
 • Jakie działania systemowe mogłyby złagodzić skutki już teraz niezwykle trudnej dla pracodawców sytuacji na rynku pracy? Jak sobie radzą firmy na rynku pracy pracownika?
 • Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy sesji “Zasoby pracy jako bariera wzrostu” zorganizowanej w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Transformacja rynku pracodawcy w rynek pracownika sprawia, że już sam proces rekrutacji wygląda zupełnie inaczej. Jak relacjonowała Iwona Szmitkowska, wiceprezes zarządu Work Service, zdarza się często, że już na etapie umawiania spotkania z kandydatem pada pytanie o wynagrodzenie, które jest de facto... warunkiem zgody na rozmowę z rekruterem.

Kandydat rządzi

- Firmy inwestują w prezentowanie się na rynku pracy, dbają o spójność komunikatu medialnego z tym, co kandydat widzi w firmie - zauważyła Szmitkowska. - To nowe wyzwania dla pracowników firm, z panią na recepcji włącznie.

Iwona Szmitkowska, wiceprezes zarządu Work Service. Fot. PTWP
Iwona Szmitkowska, wiceprezes zarządu Work Service. Fot. PTWP
 
Problem narasta w przypadku rekrutacji masowej (na potrzeby sieci – w gastronomii i sektorze retail).
 
-  Od dwóch lat w naszej Grupie działa Abslovent Consulting – poinformowała Katarzyna Godlewska, współzałożycielka Grupy Absolvent. - Ale wspieramy rekrutację nie tylko na poziomie absolwenta. Coraz więcej firm, i to nie w osobach dyrektorów HR, ale prezesów członków zarządów, zwraca się z prośbą o radę. Deficyty na rynku pracy i efektywna rekrutacja to kluczowy problem dla ich rozwoju.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Kogokolwiek zatrudnię. Alarm dla rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • xyxy 2018-06-02 13:21:43

  Nie widzę problemu. Dużo osób 50+ chętnie podejmie pracę, tylko nikt ich nie szuka. Młodzi to najchętniej wyjeżdżają. Ci co znają dwa języki i są w średnim wieku już dawno wyjechali. Mało młodych, coraz więcej emerytów.

 • Zeghar 2018-05-30 23:05:57

  Karma potrafi być wredna. Rekrutowani od kilkunastu lat domagali się podawania stawek. Szlag ich trafiał na brak odzewu po rekrutacji. Niech teraz HR sam raczy się tym, co serwował innym.

 • Oferty_do_kosza 2018-05-30 17:22:07

  Może zakończy to w Polsce powszechne chamstwo ze strony pracodawców publikowania ofert pracy bez podania wynagrodzenia i tolerancję państwa dla tej praktyki .

 • Jan Deutsch 2018-05-30 15:33:18

  Zaczynam wierzyć w karę Bożą !.Jeszcze nie tak dawno było ..."zatrudnię pracownika do 35 roku życia dyspozycyjnego z biegłą znajomością 2 języków ....".A teraz będzie tylko gorzej.Ci co wyjechali za granicę nie wrócą , bo albo urządzą się tam na stałe ,albo będą swobodnie krążyć po prawdziwych rynkach.Ukraińcy zaczynają wyliczanki.Tylko tak dalej i może tym naszym byznesmenom inaczej się w głowach poukłada,a może nawet pojawią się ci prawdziwi ? Chociaż trudno w to uwierzyć !.

 • Mieczyslaw Aadamczyk 2018-05-30 14:05:09

  Arabowie czekają

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA