PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kobiety z dziećmi częściej wybierają pracę w niepełnym wymiarze godzin

  • jk
  • 1 cze 2022 15:59

Eurostat podaje też, że w 24 państwach członkowskich UE udział zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin wśród zatrudnionych kobiet w wieku 25-54 lata z dziećmi był większy niż wśród kobiet bezdzietnych. Jak wypadła Polska?

Kobiety z dziećmi częściej wybierają pracę w niepełnym wymiarze godzin
Kobiety z dziećmi częściej pracują w niepełnym wymiarze godzin (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 r. jedna czwarta spośród 197 milionów gospodarstw domowych w UE miała dzieci - najczęściej jedno (49 proc.). Tymczasem 39 proc. gospodarstw miało dwoje dzieci, a 12 proc. - troje lub więcej.

Eurostat podaje też, że w 24 państwach członkowskich UE udział zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin wśród zatrudnionych kobiet w wieku 25-54 lata z dziećmi był większy niż wśród kobiet bezdzietnych. Największa różnica była widoczna w centralnych i zachodnich państwach członkowskich UE takich jak Niemcy (34 pkt proc.), Austria (32,3 pkt proc.) i Holandia (27,3 pkt proc.). Warto dodać, że w Polsce różnica wyniosła 1,8 pkt proc. Unijna średnia to 11,4 pkt proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast udział zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin wśród zatrudnionych kobiet w wieku 25-54 lata bez dzieci był wyższy niż w przypadku kobiet z dziećmi w Danii (2,7 pkt proc.), Portugalii (2,3 pkt proc.) i Łotwie (1,8 pkt proc.).

Źródło: Eurostat
Źródło: Eurostat

Eurostat podaje też, że w większości krajów wskaźnik zatrudnienia kobiet z dziećmi był znacznie niższy niż w przypadku kobiet bez dzieci. Przykładowo Rumunia odnotowała bardzo niewielką różnicę między zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy kobietami z dziećmi i bez dzieci (0,2 pkt proc.), jednak należała ona do państw członkowskich o największych różnicach między stopą zatrudnienia kobiet z dziećmi a bezdzietnymi (10,8 pkt proc.).

Trudne łączenie ról

Łączenie ról rodzica i pracownika stanowi wyzwanie dla wielu aktywnych zawodowo osób. Jak wynika z badania Hays Poland, 67 proc. matek i 45 proc. ojców napotkało na swojej drodze zawodowej przeszkody związane z pogodzeniem pracy z wychowywaniem dzieci.

Wyzwania te najczęściej dotyczą konieczności wyboru między zaangażowaniem w pracę a życie rodzinne oraz zbyt małej ilości czasu, który można poświęcić bliskim. Jednocześnie w gronie respondentów, którzy doświadczyli trudności w łączeniu roli rodzica i pracownika, aż 69 proc. kobiet i 81 proc. mężczyzn wskazało na brak możliwości pełnego uczestnictwa w życiu dziecka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety z dziećmi częściej wybierają pracę w niepełnym wymiarze godzin

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA