Kobiety poszukiwane przez branżę IT

Według oszacowań Komisji Europejskiej zrównanie liczby kobiet zatrudnionych w IT z liczbą mężczyzn zwiększyłoby roczne PKB Unii Europejskiej o 9 mld euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety poszukiwane przez branżę IT

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lut 2014 16:18


Panie są pożądane przez spółki informatyczne, jednak trudno znaleźć odpowiednią liczbę kandydatek. Według Komisji Europejskiej (KE) na 1000 kobiet z wykształceniem wyższym tylko 29 posiada dyplom w dziedzinie IT i tylko 4 na 1000 podejmuje w przyszłości pracę w tej branży. Unijni eksperci alarmują, że zbyt mało kobiet pracuje w branży IT.

Zatrudnienie pań w branży IT to ok. 10 proc. wszystkich specjalistów. Tylko 19,2 proc. pracowników branży ICT ma szefa-kobietę, w porównaniu do 45,2 proc. pracowników spoza tego sektora. Co więcej, kobiety częściej niż mężczyźni przerywają karierę w branży nowoczesnych technologii.

Według KE niska liczba kobiet w sektorze IT sprawia, że traci na tym nie tylko branża, ale także cała europejska gospodarka. Co więcej kobiety pracujące w branży informatycznej zarabiają prawie 9 proc. więcej niż kobiety w innych sektorach gospodarki, a dodatkowo mają większe możliwości samodzielnego ustalania swojego czasu pracy. Są też mniej narażone na bezrobocie – według GUS czas poszukiwania pracy w polskiej branży IT w 2013 r. wynosił 2 miesiące, podczas gdy w innych branżach prawie 12 miesięcy.

Z drugiej strony agencje doradztwa personalnego obserwują zwiększone zainteresowanie pań stanowiskami w firmach IT. Według KE do 2016 roku ma powstać w Europie 700 tys. nowych miejsc pracy w branży informatycznej, co dodatkowo skłania do zwiększania grona kształcących się pod tym kierunkiem osób.

Wśród kobiet pracujących w sektorze IT, obok absolwentek kierunków technicznych znajdują się panie łączące doświadczenia zdobyte w różnych obszarach biznesu z zagadnieniami IT. Dzięki lepiej niż u mężczyzn rozwiniętych kompetencjach społecznych wybierają profesje znajdujące się na styku technologii i biznesu, które wymagają częstych kontaktów z ludźmi, jak np. project manager, analityk biznesowy, koordynator projektu, czy też key account manager w obszarze rozwiązań lub produktów IT.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.