Kobieta zajmuje się domem i dziećmi, a mężczyzna zarabia pieniądze?

Tradycyjny podział ról kobiet i mężczyzn - który nadal funkcjonuje wśród znacznej części polskiego społeczeństwa - może przekładać się na życie zawodowe obu płci. Dowodzą tego dane z raportu "Polski Barometr Pracowniczy", opracowanego przez TNS Polska i Research NK. Wynika z niego m.in., że młodzi mężczyźni i starsze kobiety lepiej oceniają swoją pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobieta zajmuje się domem i dziećmi, a mężczyzna zarabia pieniądze?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 gru 2013 11:32


Dla młodych mężczyzn - częściej niż dla kobiet - praca jest głównym przedmiotem zainteresowania, ambicji i samorealizacji. Dla części młodych kobiet praca jest celem równorzędnym z pełnieniem roli matki i żony, a dla części może być nawet celem drugorzędnym. Oczywiście, są również młode kobiety, które w całości koncentrują swoje zainteresowania i ambicje na pracy, ale wśród mężczyzn takich osób jest więcej, co sprzyja powstawaniu różnic - wynika z raportu "Polski Barometr Pracowniczy".

Młodzi mężczyźni znacznie bardziej pozytywnie oceniają wiele aspektów związanych z ich obecnym miejscem pracy niż pozostali mężczyźni czy też kobiety w analogicznym wieku. Możliwość mierzenia się z nowymi wyzwaniami w pracy pozytywnie ocenia ponad połowa młodych mężczyzn do 24. roku życia (51 proc.) i tylko 38 proc. kobiet w tym wieku. 45 proc. młodych mężczyzn ceni sobie stopień urozmaicenia pracy, brak monotonii, podczas gdy ten aspekt jest wazny tylko dla 38 proc. kobiet.

Poczucie, że ich potencjał jest w pełni wykorzystywany ważne jest dla 34 proc. kobiet do 24. roku życia i dla 44 proc. mężczyzn w tym samym wieku. 46 proc. mężczyzn docenia możliwość własnego rozwoju, szkoleń, nabywania nowych umiejętności, podczas gdy wśród kobiet tylko 35 proc. z nich ocenia te możliwości jako ważny aspekt pracy. A możliwość awansu robi wrażenie tylko na 29 proc. kobiet do 24. życia. Zdecydowanie więcej jest mężczyzn dla których awans stanowi ważny aspekt pracy - 41 proc.

Co ciekawe, w przypadku większości wymienionych aspektów, ocenianych wyżej przez młodych mężczyzn niż przez młode kobiety, odwrotne różnice obserwujemy w najstarszej grupie wiekowej, w której to kobiety oceniają swoją pracę znacznie lepiej niż mężczyźni.

I tak, w przypadku starszych kobiet (55-64 lata), ich funkcjonowanie na rynku pracy jest najprawdopodobniej często związane z ich własną decyzją. Wiele z nich dokonuje wyboru między kontynuacją kariery zawodowej a wcześniejszą emeryturą i poświęceniem się roli babci i wybiera pracę. Te kobiety już odchowały dzieci i teraz mają poczucie, że mogą rozwijać się zawodowo. Być może mają one inne spojrzenie na pracę i swoje możliwości. Wydaje się, że część z nich dopiero teraz „rozwija skrzydła" i cieszy się z możliwości, z jakich obecnie w pracy może korzystać.

Większość pracujących kobiet w tym wieku ma etat w sektorze publicznym (często w edukacji, ochronie zdrowia) - 68 proc. Zdecydowana większość z nich (ok. 70 proc.) pracuje umysłowo, często na stanowisku kierowniczym (16 proc.). Wydaje się, że panie te doceniają swoją bezpieczną i ugruntowaną pozycję u swojego pracodawcy. Być może wiele z nich wykonuje swój zawód z powołania, z pasją i stąd też dobrze ocenia swoją pracę na wielu wymiarach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

olo 2013-12-18 15:13:02

"Gender broni, gender radzi, gender nigdy cię nie zdradzi."