PARTNERZY PORTALU

Kobieta na rynku pracy. Jest lepiej, ale nadal pozostaje całkiem sporo do zrobienia

Dzień Kobiet – moment, w którym nie tylko wręczamy symboliczne goździki. To dzień, kiedy na kobiety patrzy się z perspektywy pracy, zarobków czy szans. A tu, jak się okazuje, jest sporo do zrobienia.

Kobieta na rynku pracy. Jest lepiej, ale nadal pozostaje całkiem sporo do zrobienia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Udział kobiet w liczbie zatrudnionych w Polsce od 2014 roku utrzymuje się na poziomie blisko 49 proc.
  • Kobiety mają więcej zadań wynikających z przypisanych im ról społecznych. To dotyczy polskiej mentalności i uwarunkowań społecznych - podkreśla Monika Chodyra.
  • Zdaniem dr Justyny Struzik, każda dyskusja na temat sytuacji kobiet na rynku pracy to krok w dobrą stronę.
  • Przede wszystkim należy zmienić stereotypowe postrzeganie roli kobiety. Magdalena Dziewguć, Head of Google Cloud na Polskę, Czechy i Słowację, podkreśla, że wszystko zaczyna się w domu.

Kobiet na polskim rynku pracy jest mniej niż mężczyzn. Powodów jest wiele. Jeden z najważniejszych to uwarunkowania historyczne. Dawniej w domach pracował mężczyzna. Kobiety na rynek pracy wchodziły stopniowo.

Idealnie obrazują to dane Rocznika Statystycznego z 2017 roku. Udział kobiet w liczbie zatrudnionych w Polsce w 1950 roku wyniósł ok. 31%, na początku lat 70. przekroczył 40%, a od 2014 roku utrzymuje się na poziomie blisko 49%. 

Kobiety na rynku pracy działają na „innych zasadach”. Jak podkreśla Monika Chodyra, coach i ekspert HR, często jest im także trudniej.

- Kobiety mają więcej zadań wynikających z przypisanych im ról społecznych. To dotyczy polskiej mentalności i uwarunkowań społecznych. Poza tym proszę zauważyć, że kobiety w Polsce są zaszufladkowane w dwóch stereotypowych obrazach – matki Polki i kobiety feministki. Nie są natomiast promowane kobiety spełnione, niezależnie od tego, czy mają dzieci czy nie - mówi PulsHR.pl Monika Chodyra.

- Kobietom trudniej jest znaleźć swój złoty środek w codziennym życiu z racji tego, iż przyjmują na siebie więcej obowiązków. Mężczyźni po pracy mają hobby, a kobiety po pracy mają dom, pranie, prasowanie, dzieci. I te kobiety, z którymi spotykam się podczas warsztatów czy coachingów, które bardzo udanie łączą życie prywatne z życiem zawodowym, są spełnione, ale – są zmęczone, i często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo „dają radę” w codzienności. Narzekają na brak czasu dla siebie, na stres. Być może to jest też nasza odpowiedzialność - dodaje coach i ekspert HR.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kobieta na rynku pracy. Jest lepiej, ale nadal pozostaje całkiem sporo do zrobienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Grażyna 2019-12-01 22:38:57

    Jest lepiej i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej. Im dłużej jestem na rynku pracy tym naprawdę zauważam, że kobiety wielokrotnie zmieniają oblicze różnych zawodów. Mówiąc wprost - kobiety są potrzebne na pewnych stanowiskach i sprawdzają się na nich dużo lepiej. I tu nie chodzi konkretnie o branże, co po o konkretne przypadki. Adwokat czasem musi być kobietą, zwłaszcza jeśli sprawa wymaga wrażliwości i empatii. Ginekolog musi czasem być kobietą, jeśli młoda dziewczyna boi się iść do mężczyzny. Z doświadczenia wiem, że muszę pracować z księgową - kobietą, która jest cierpliwa, spokojna i wyważona. Taka właśnie jest Pani Edyta Cyburt z którą pracuję kilka lat. Nie wyobrażam sobie pracy z kimś innym i chwała, że kobiety tak mocno wkroczyły na rynek pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA