PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kobiet na rynku pracy przybywa, ale nadal jesteśmy w ogonie Europy

  • Justyna Koc
    jk
  • 26 maj 2017 11:02

- Wstępne dane za I kwartał 2017 r. wskazują, że liczba pań pracujących wzrosła o 24 tys. w porównaniu do końca 2016 r., co może zapowiadać tendencję rosnącą - mówi Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.

Kobiet na rynku pracy przybywa, ale nadal jesteśmy w ogonie Europy
Dane Eurostatu pokazują, że wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce systematycznie, choć powoli rośnie od 5 lat. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

• Według najnowszych danych Eurostat w 2016 r. wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce wyniósł 62,2 proc., co plasuje nasz kraj dopiero na 22. pozycji wśród 28 państw Unii Europejskiej.

• Polska jest także jednym z krajów z największą różnicą wskaźników zatrudnienia kobiet i mężczyzn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Różnica na poziomie 14,2 punktów procentowych plasuje nas na niechlubnym 6. miejscu wśród państw członkowskich UE.

Według GUS (BAEL) liczba kobiet pracujących w 2016 roku spadła o 2 tys. w porównaniu do 2015 r. Wstępne dane opublikowane przez GUS 25 maja 2017 (Monitoring rynku pracy) za I kwartał 2017 r. wskazują na 7,317 mln kobiet pracujących. W ujęciu rok do roku jest to wzrost o 115 tys. kobiet, z kolei w porównaniu do końca 2016 roku liczba kobiet pracujących wzrosła o 24 tys.

Dane Eurostatu pokazują, że wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce systematycznie, choć powoli rośnie od 5 lat. Nadal jesteśmy jednak w pierwszej dziesiątce krajów z najniższym wskaźnikiem zatrudnienia kobiet. W gronie tym dominują kraje południowe: Malta, Włochy i Grecja. Wśród liderów o największym procencie zatrudnionych kobiet są kraje bałtyckie i skandynawskie. Podobnie jak w krajach Unii kobiety w Polsce w przeważającej części zajmują stanowiska tzw. różowych kołnierzyków.

- Z moich obserwacji wynika, że kobiety w Polsce rzadziej niż mężczyźni decydują się na awans i starają się o pracę na wyższych stanowiskach. Często nie są też wystarczająco zdeterminowane w walce o podwyżki – mówi Sebastian Popiel, członek zarządu People.

Kobiety vs. mężczyźni

Według najbardziej aktualnych danych Eurostat (2016 r.) można zaobserwować znaczącą różnicę we wskaźniku zatrudnienia kobiet i mężczyzn tzw. gender employment gap (w wieku 20-64) zarówno w krajach Unii Europejskiej jak i w Polsce. Różnica ta dla 28 krajów UE wynosi 11,6 punktów procentowych, z kolei w Polsce jest wyższa i wynosi 14,2 pp.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiet na rynku pracy przybywa, ale nadal jesteśmy w ogonie Europy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA