PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kłamstwa w CV na porządku dziennym. Podobnie jak ich wykrywanie

  • Autor: aw/PAP
  • 23 sty 2018 7:30

Wiele firm nadal preferuje tradycyjne ogłoszenia o pracę, które są oparte o listę wymagań wobec kandydatów. - To jest mechanizm zachęcający do koloryzowania w CV - komentuje  prezes serwisu Kariera.pl. Piotr Adamczyk

Kłamstwa w CV na porządku dziennym. Podobnie jak ich wykrywanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • 10 proc. badanych przyznało się do kłamstwa podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub do podawania nieprawdziwych informacji w CV - wynika z badania Work Service.
  • Kłamstwo wcześniej czy później wychodzi na jaw, rekruterzy mają na to sposoby - podkreśla ekspert.

 

Z badania wynika, że 16 proc. ankietowanych raczej zaprzecza, aby podawało nieprawdę w CV lub podczas rozmowy o pracę, a ponad 70 proc. zdecydowanie nie przyznaje się do podawania nieprawdziwych informacji.

W raporcie zwrócono uwagę, że najczęściej do podawania nieprawdy podczas rekrutacji przyznawały się osoby młode z wykształceniem podstawowym, a także osoby aktualnie pozostające bez pracy.

"Oznacza to, że do kłamstwa w CV lub podczas rozmowy o pracę dochodzi najczęściej u osób o małym doświadczeniu zawodowym lub o nieaktualnych albo niskich kompetencjach" - stwierdzono.

Czytaj też: W CV nie warto kłamać

W raporcie podkreślono, że zdarzają się sytuacje, w których kandydaci posługują się fałszywymi dokumentami, które mają świadczyć o ukończonych kursach czy edukacji.

"W takim przypadku mowa jest o przestępstwie, za które grożą kary finansowe, a nawet pozbawienie wolności do lat pięciu" - przestrzega Work Service.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Prezes serwisu Kariera.pl. Piotr Adamczyk zaznaczył w komentarzu do raportu, że nie warto koloryzować w CV czy podczas rozmowy o pracę, zwłaszcza że doświadczeni rekruterzy mają sposoby na sprawdzenie wiarygodności kandydata.

"Najczęściej weryfikują je w praktyce lub kontaktują się z wcześniejszymi pracodawcami wskazanymi w CV. Dlatego kłamstwo wcześniej czy później wychodzi na jaw, a konsekwencje ponosi kandydat. Te mogą być daleko idące, bo zła reputacja może ciągnąć się latami" - uważa.

Ekspert zaleca, aby nie zawyżać swoich kompetencji i podawać w swoim CV prawdziwe informacje.

"Przekonać do takiego postępowania może fakt, że w dzisiejszych warunkach rynkowych, wiele zatrudnianych osób spełnia większość, a nie wszystkie wskazane oczekiwania na danym stanowisku" - dodał Adamczyk.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kłamstwa w CV na porządku dziennym. Podobnie jak ich wykrywanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Doswiedczony 2018-01-23 20:45:14

    Żywa prawda Bayer opanowany do perfekcji Ale i osoby które przeprowadzają rozmowy kwalifukakcyjne tez nie mają pojęcia o naborze na dane stanowisko Paniusia lub Pan wyznaczony przez pracodawce Pytania zadawane często nie mają nic wspólnego z doświadczeniem zawodowym Liczy sie tony papierków Kursów wirtualnych A rzeczywistosc weryfikuje takich kandydatow

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA