PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kierowcy autobusów pilnie poszukiwani

  • Autor: PAP/AH
  • 23 wrz 2022 7:30

Około 30 kierowców mogłoby "od zaraz" zatrudnić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacja w Kielcach. Niestety, pracowników brakuje; to poważny problem, nie tylko w naszej firmie, ale w całej branży – powiedział Bogdan Latosiński wiceprzewodniczący rady nadzorczej kieleckiego MPK.

Kierowcy autobusów pilnie poszukiwani
Doraźnie problem braku kierowców w transporcie zbiorowym mogłaby rozwiązać zmiana przepisów o emeryturach pomostowych. fot. ZTM w Kielcach/Facebook
REKLAMA
  • Poważny zastój w transporcie publicznym spowodowała pandemia.
  • Po wybuchu wojny w Ukrainie kadrowych luk nie pomagają zapełniać też pracownicy ze Wschodu.  Dodatkowo z roku na rok kolejne grupy kierowców komunikacji miejskiej odchodzą na emerytury.
  • Doraźnie problem braku kierowców w transporcie zbiorowym mogłaby rozwiązać zmiana przepisów o emeryturach pomostowych.

 

"W czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem transport był ograniczony, bo i zapotrzebowanie było mniejsze. Mimo że kursów było mniej, to nie zwalnialiśmy pracowników, nie było też nowych przyjęć" - powiedział Latosiński, który zauważył, że z tym i tak był duży problem. "Nowych kierowców brakowało na rynku od lat" - zaznaczył.

Brakuje rąk do pracy ze Wschodu

Kiedy wydawało się, że po zastoju spowodowanym pandemią sytuacja w transporcie zbiorowym będzie wracać do normy - zaczęto przywracać kursy i pasażerowie ponownie przekonali się do korzystania z komunikacji - liczono na wzmocnienie załogi MPK pracownikami zza wschodniej granicy.

Czytaj także: Dramatycznie brakuje kierowców. Ten kryzys może sparaliżować nasze życie

"Trzy miesiące temu zakończyliśmy nawet remont budynku, w którym mieści się hotel dla kierowców, jest tam przygotowane kilkanaście pokoi. Nastawialiśmy się na kierowców zza granicy, przeważnie ściany wschodniej, ale wojna pokrzyżowała te plany" - dodał Latosiński. "Słyszymy, że podobne problemy występują w całej Polsce. W dużych miastach już wprowadzane są ograniczania w kursowaniu autobusów" - powiedział.

Czytaj takze: Ważne zmiany dla zawodowych kierowców. Nowe przepisy gotowe

"Praca jako kierowca komunikacji miejskiej jest obciążająca i odpowiedzialna. Ważne, żeby miasta sprzyjały transportowi zbiorowemu - budowały buspasy, a nie je ograniczały, żeby przy zajezdniach powstała odpowiednia infrastruktura socjalna dla kierowców, a z tym jest duży problem, wiemy o tym w Kielcach. Coraz częściej osoby, posiadające prawo jazdy kategorii D, decydują się na pracę za granicą, ewentualnie przesiadają się z autobusów miejskich na trasy dalekobieżne czy do autokarów turystycznych" - dodał.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kierowcy autobusów pilnie poszukiwani

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA