PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kiedy powstanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności? Ewa Lech tłumaczy

  • Autor: PAP/MIW
  • 27 maj 2017 10:13

Utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, czyli jednej inspekcji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności ma się odbyć bez dodatkowych kosztów - zapowiedziała wiceminister rolnictwa Ewa Lech w piątek (26.05) podczas posiedzenia sejmowej podkomisji.

Kiedy powstanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności? Ewa Lech tłumaczy
Dzięki powstaniu nowej inspekcji bezpieczeństwa żywności ma się zmniejszyć liczba kontroli i audytów. (fot. ksow.gov.pl)
REKLAMA

• W przyszłym tygodniu Rada Ministrów omówi projekty ustaw: o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności oraz ustawy wprowadzającej te przepisy.

• Chodzi o połączenie wszystkich inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności w jeden organizm.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Dzięki powstaniu nowej inspekcji ma być zmniejszona liczba kontroli i audytów, a jednocześnie ma się zwiększyć ochrona konsumentów poprzez uszczelnienie systemu nadzoru.

 

Miały być pieniądze na podwyżki. Co z nimi się stało?

Projekt przewiduje, że nadzór nad inspekcją będzie sprawował minister rolnictwa. Nowa instytucja będzie miała "spionizowaną" strukturę. Jednostki terenowe nie będą, jak dotychczas, podporządkowane wojewodom lub władzom samorządowym, a kierownictwu nowej inspekcji. Projektowana ustawa zakłada automatycznie zwolnienie wszystkich pracowników, a następnie zaangażowanie ich do nowej jednostki.

Wiceminister zaznaczyła, że w pierwszych ocenach skutków finansowych nowej regulacji resort rolnictwa przewidywał wydatki rzędu 41 mln zł na podwyżki dla pracowników inspekcji, bo tam płace są na dużo niższym poziomie w porównaniu z inspekcją weterynaryjną.

- Teraz mamy zadanie, że by zmieścić się w tym, co będziemy mieli do dyspozycji i takie zadanie wykonamy. Będzie to karkołomne (...) wierzę, że to się uda, choć będzie to absolutnie trudne (...), ale nie niemożliwe, zrobimy wszystko, by to się udało bezkosztowo - powiedziała Lech.

- Nikt nie wierzy, że można utworzyć inspekcję za pieniądze samych inspekcji - stwierdzała przewodnicząca podkomisji Dorota Niedziela (PO). Wątpliwości w tej sprawie mieli przedstawiciele weterynarii m.in. Jan Radzimski, powiatowy lekarz weterynarii czy szef Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz.

Niedziela wskazała, że do projektowanych ustaw uwagi mają inne resorty. Pytała, co się stanie, jeżeli nie będzie jednolitego stanowiska w sprawie utworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kiedy powstanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności? Ewa Lech tłumaczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA