×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

KE: 235 mln osób w UE ma pracę; bezrobocie spada

  • Autor: PAP/JS
  • 13 paź 2017 19:28

235 mln osób w UE ma pracę, zatrudnienie jest wyższe niż przed światowym kryzysem, a bezrobocie wynosi 7,6 proc., czyli zbliża się do poziomu sprzed recesji - informuje KE w opublikowanym raporcie.

KE: 235 mln osób w UE ma pracę; bezrobocie spada
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Komisja Europejska opublikowała doroczne sprawozdanie dotyczące zmian na rynku pracy i wysokości wynagrodzeń w Europie.

Z raportu wynika, że na unijnym rynku pracy odnotowano pozytywne tendencje: 235 mln osób ma pracę, zatrudnienie w skali UE jest wyższe niż przed światowym kryzysem, a bezrobocie wynosi 7,6 proc., czyli zbliża się do poziomu sprzed recesji.

Jak informuje KE, osobom bezrobotnym łatwiej jest teraz znaleźć pracę, a bardziej elastyczne rozwiązania na rynku pracy przynoszą korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Wskazuje jednak, że ciągle problemem jest zatrudnianie na podstawie innych rodzajów umów, niż wynika to z kodeksów pracy. Innym problemem jest to, że pracownicy zatrudniani na czas określony i pracujący na własny rachunek nie są objęci taką samą ochroną jak ci etatowi.

"Coraz więcej osób w Europie jest w stanie znaleźć pracę. Aktualny poziom zatrudnienia jest najwyższym, jaki kiedykolwiek odnotowano. Europa odnosi korzyści z ukierunkowanych reform politycznych. Jednak stoją przed nami kolejne wyzwania. Musimy zagwarantować sprawiedliwe warunki pracy i ochronę wszystkim pracownikom, niezależnie od ich statusu" - powiedziała komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen.

Z tegorocznego sprawozdania "Zmiany na rynku pracy i w wysokości wynagrodzeń w Europie" wynika również, że w 2016 r. płace we wszystkich państwach unijnych wzrosły. Kraje, w których poziom wynagrodzeń jest stosunkowo niski (takie jak państwa bałtyckie, Węgry i Rumunia), odnotowały największy wzrost.

KE podkreśla, że pomimo tego w wielu krajach wskaźnik wzrostu płac jest wciąż niższy niż można było się spodziewać, biorąc pod uwagę niedawny spadek bezrobocia. Poza tym, w niemal wszystkich krajach UE, zwłaszcza w tych, w których odsetek tymczasowych umów o pracę jest wyższy, wynagrodzenie pracowników tymczasowych jest niższe niż pracowników stałych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: 235 mln osób w UE ma pracę; bezrobocie spada

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA