Kariera nie kończy się po pięćdziesiątce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce stale zwiększa się udział w rynku pracy osób zaliczanych do grupy 50+, czyli powyżej pięćdziesiątego roku życia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kariera nie kończy się po pięćdziesiątce

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 kwi 2014 13:35


Fakt, że osoby po pięćdziesiątce mają szansę realizować się zawodowo, wynika nie tylko z sytuacji demograficznej, ale również - a może przede wszystkim - z korzyści, które może przynieść pracodawcy zatrudnienie starszych osób.

Czytaj też: Osoby 50+ zarabiają więcej czy mniej od młodszych kolegów z pracy?

Demografia na przeszkodzie

Ujemny przyrost naturalny, emigracja oraz starzenie się społeczeństwa powodują, że na rynku pracy zaczyna brakować osób w tzw. wieku mobilnym, czyli od 18 do 44 roku życia. W związku z tym rekruterzy, instytucje i prywatne firmy zmuszane są do poszukiwania starszych specjalistów.

Niestety, w naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że pracownicy 50+ wyczerpali już swoje pokłady kreatywności i mogą mieć trudności z przyswojeniem nowości. Zdaniem specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi, tego typu myślenie może jedynie zaszkodzić pracodawcom.

- Osoby powyżej pięćdziesiątki dysponują ogromnym doświadczeniem. W ciągu wielu lat kariery zawodowej zdążyły wypracować pewne schematy skutecznego działania, które mogą wnieść do nowej kadry. Połączenie młodości i entuzjazmu z praktyką jest bardzo pożądane przy budowaniu zespołu - mówi Natalia Burtan z HRwizard.

Podejmując się nowych wyzwań firma wkracza na nieznane jej do tej pory terytorium. Wiedza i wsparcie osób, które poruszają się w danej tematyce od kilkunastu lat, mogą okazać się niezbędne przy realizacji projektów.

Druga młodość

Zachodzące w naszym społeczeństwie zmiany kulturowe, kult młodości i dynamizmu sprawiają, że coraz trudniejsze staje się zdefiniowanie starości. Osoby z grupy 50+ nabierają śmiałości w ubieganiu się o swoje prawa i przywileje. Coraz częściej zapisują się na dokształcające kursy, szkolenia i warsztaty. Pracodawcy powinni dać im możliwość samodoskonalenia.

Natalia Burtan radzi, aby przy inwestycjach w kadry, nie zapominać o starszych pracownikach. - Wiele firm wychodzi z założenia, że wkładanie pieniędzy w rozwój starszego personelu nie ma sensu, ponieważ za kilka lat zakończą oni z nami współpracę. Nic bardziej mylnego. Badania pokazują, że grupa 50+ stanowi grono najwierniejszych i najbardziej lojalnych pracowników - mówi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

proletariusz 2014-05-10 18:24:23

życzeniowość, plotka powtarzana po tysiąckroć razy staje się prawdą... nie w tym przypadku!