Kandydaci nie potrafią pisać listów motywacyjnych

• Nieprofesjonalny list motywacyjny może przekreślić szanse kandydata już na wstępnym etapie rekrutacji.
• Najczęstszym błędem jest korzystanie z gotowych szablonów, które rekruterzy automatycznie odrzucają.
• Kandydatom zdarza się również wysłać list motywacyjny z wpisaną nazwą innego pracodawcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kandydaci nie potrafią pisać listów motywacyjnych

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria/jk

24 lut 2016 8:10


Jeszcze do niedawna list motywacyjny był najpopularniejszym, obok CV, dokumentem używanym w procesie rekrutacji. Obecnie jego znaczenie wyraźnie maleje – z roku na rok coraz mniej pracodawców wymaga od kandydatów przygotowania listu motywacyjnego i dołączenia go do dokumentów aplikacyjnych.

– W ciągu ostatniego miesiąca na jednym z portali rekrutacyjnych spośród 350 stanowisk administracyjnych tylko w przypadku 50 ofert wymagany był list motywacyjny – mówi Agata Naklicka, team leader temporary recruitment w Grafton Recruitment Polska. 

Czytaj też: Jak napisać dobry list motywacyjny? 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

Dla wielu rekruterów list motywacyjny wciąż stanowi jednak istotny element wstępnej selekcji kandydatów. Na podstawie CV poznają kwalifikacje i wykształcenie pracownika, list motywacyjny pozwala im za to lepiej poznać kandydata, jego motywację oraz przydatność na konkretnym stanowisku. Osobie starającej się o pracę umożliwia wyróżnienie się na tle pozostałych kandydatów – w liście motywacyjnym może bowiem zawrzeć informacje, na które brakuje miejsca w CV.

Agata Naklicka, team leader temporary recruitment w Grafton Recruitment Polska (Fot. Newseria) Agata Naklicka, team leader temporary recruitment w Grafton Recruitment Polska (Fot. Newseria)

– List motywacyjny daje kandydatom możliwość podzielenia się szerszymi informacjami, pochwalenia się zrealizowanymi w ciągu ostatnich lat projektami. Może opisać swoją motywację do pracy na danym stanowisku i w ten sposób udowodnić pracodawcy, że zależy mu na podjęciu tej pracy – mówi Agata Naklicka.

Osoby poszukujące pracy często nie przywiązują jednak wagi do przygotowania profesjonalnego list motywacyjnego. Najczęstszym błędem jest korzystanie z gotowych szablonów dostępnych w internecie lub przygotowywanie uniwersalnego listu wysyłanego do każdego potencjalnego pracodawcy. Rekruterzy bez trudu rozpoznają tego typu nieprofesjonalne dokumenty i z miejsca je odrzucają. Osoby korzystające z gotowych listów często popełniają błędy, które wykluczają je z dalszego etapu postępowania rekrutacyjnego, np. zapominają zmienić dane firmy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Nixi 2016-02-24 23:26:10

taa mam pisać elaborat na temat jak będę się spełniać przy wklepywaniu danych do arkusza i z jaki entuzjazm będzie mi dawało kserowanie dokumentów, dla 95% szkoda czasu taki list pisać.

italents.pl 2016-02-24 15:16:10

No tak, ale pozostaje pytanie czy list motywacyjny w ogóle ma sens, przynajmniej w branżach w których liczą się twarde umiejętności. Śmiem twierdzić, że nie mają sensu, mało tego ich wymóg odstrasza i zniechęca kandydatów do przesłania aplikacji...