Kandydaci na urzędników UE byli dyskryminowani ze względu na język

Wszyscy kandydaci na stanowiska urzędnicze Unii Europejskiej musieli znać angielski, niemiecki lub francuski. Włosi i Hiszpanie uznali, że to dyskryminacja językowa. Sąd przyznał im rację. Europejski Urząd Doboru Kadr anulował już kilka wyników naborów.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kandydaci na urzędników UE byli dyskryminowani ze względu na język

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

30 wrz 2015 18:31


Wszystkie nabory na stanowiska urzędnicze w UE, oprócz wymogu posiadania unijnego obywatelstwa i znajomości jednego z oficjalnych języków UE, zawierały też kryterium należytej znajomości (na poziomie B2) języka angielskiego, francuskiego lub niemieckiego. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" włosi i Hiszpanie zaskarżyli ten mechanizm, uznając, że ogłoszenia o pracę były dyskryminujące, dając nieuczciwą przewagę osobom, których pierwszym językiem jest angielski, francuski lub niemiecki. Zdaniem Włochów Europejczycy powinni móc zwrócić się do UE i otrzymać odpowiedź w dowolnym języku

Sprawa dotyczy naprawdę wielu osób. W strukturach Unii Europejskiej pracuje ok. 55 tys. osób, najwięcej jest zatrudnionych w Komisji Europejskiej - około 33 tys. urzędników.

Rekruterzy z Europejskiego Urzędu Doboru Kadr bronili się, zaznaczając, że kandydaci posługujący się którymś z tych trzech języków mogą natychmiast zaczynać pracę, nie napotykając problemów lingwistycznych.

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu przyznał jednak rację Włochom i Hiszpanom.

- Stwierdzenie, że angielski, niemiecki i francuski są najpopularniejszymi językami jest sformułowaniem niekonkretnym i nieuzupełnionym o żadne konkretne przesłanki. Ponadto powszechnie wiadomo, że posłowie do Parlamentu Europejskiego zabierają głos na sesjach plenarnych lub posiedzeniach komisji we wszystkich językach urzędowych. To samo tyczy się przedstawicieli państw członkowskich spotykających się w ramach Rady - brzmi uzasadnienie wyroku.

Teraz kandydaci mogą wybrać również włoski lub hiszpański na oficjalny język swojej aplikacji. Ponadto rekruterzy UE mają obowiązek odpowiedzieć kandydatowi w wybranym przez niego języku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.