×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Już 90 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 25 kwi 2022 16:12

Już 90 tys. Ukraińców po 24 lutego 2022 r. podjęło pracę w Polsce. Ponad milion osób ma już nadany PESEL – powiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Polski rząd od samego początku niesie pomoc obywatelom Ukrainy – dodała.

Już 90 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce
Marlena Maląg (fot. MRPiPS/gov.pl/Anna Herba)
REKLAMA
  • Blisko 2,9 mln. Ukraińców przeszło naszą granicę. Na dzień dzisiejszy ponad milion osób ma już nadany PESEL. Z tej liczby połowa to są dzieci, a druga część to są kobiety - powiedziała Marlena Maląg.
  • Powinniśmy wykorzystać przestrzeń w naszej gospodarce, abyśmy mogli zaadaptować te kobiety, tych obywateli Ukrainy na naszym rynku pracy - dodała.
  • Wprowadziliśmy ułatwienia w specustawie, które umożliwiają zakładanie miejsc opieki dla tych dzieci przez przedsiębiorców, a także przez same kobiety, aby przede wszystkim zapewnić miejsce opieki dla dzieci i dać dostęp do pracy - wyjaśniła.

"Dzisiaj zdajemy egzamin z człowieczeństwa. Zdajemy go jako świat, zdajemy jako Polska i Polska na pewno jest liderem w wykonaniu tego zadania jak najlepiej" - stwierdziła Maląg.

Podkreśliła, że polski rząd od samego początku, tj. od 24 lutego, prowadzi skoordynowane działania, aby nieść pomoc obywatelom Ukrainy. Wskazała, że pierwszym etapem pomocy dla uchodźców było zapewnienie bezpieczeństwa i schronienia w Polsce. Jak mówiła, kolejnym etapem pomocy jest pakiet adaptacyjny.

Czytaj też: Premier: Uchodźcy z Ukrainy już pracują na rzecz polskiej gospodarki

Zgodnie ze słowami minister głównym założeniem pakietu adaptacyjnego dla uchodźców jest przede wszystkim stworzenie systemowych rozwiązań. "Aby dając obywatelom Ukrainy dostęp do pracy, dać przysłowiową wędkę i możliwość pozostania na terenie Polski i zasilenia polskiej gospodarki" - mówiła.

"Blisko 2,9 mln. Ukraińców przeszło naszą granicę. Na dzień dzisiejszy ponad milion osób ma już nadany PESEL. Z tej liczby połowa to są dzieci, a druga część to są kobiety" - mówiła. "Powinniśmy wykorzystać przestrzeń w naszej gospodarce, abyśmy mogli zaadaptować te kobiety, tych obywateli Ukrainy na naszym rynku pracy" - dodała.

"Na chwilę obecną mamy już 90 tys. osób, które podjęło pracę po 24 lutego 2022 r., a ponad połowa tych osób to osoby z wyższym wykształceniem" - zwróciła uwagę. "Blisko 10 tys. Ukraińców pracuje już na Śląsku" - dodała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już 90 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA