Języki obce w pracy: Kto powinien je znać?

• Według analizy Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2016 roku wymóg znajomości języka angielskiego znalazł się w 70 proc. ofert pracy.
• To znaczny wzrost, porównując z wymaganiami w ofertach w zeszłym roku.
• Na kolejnych miejscach uplasował się język niemiecki (14 proc. ogłoszeń zawiera wymóg jego znajomości) i francuski (4 proc. ogłoszeń).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Języki obce w pracy: Kto powinien je znać?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 sie 2016 13:37


- Znajomość języka obcego to bardzo istotny aspekt dla pracodawców. Język angielski jest już standardem, najczęściej firmy wymagają znajomości komunikatywnej lub bardzo dobrej. To na naukę tego języka powinniśmy więc postawić w pierwszej kolejności. Niestety, często zdarza się, że kandydaci deklarują w CV komunikatywną znajomość języka angielskiego, a już podczas rozmowy telefonicznej rekruter przekonuje się, że jest to deklaracja zdecydowanie na wyrost. Nie warto więc ubarwiać swojego CV, a realnie zadbać o znajomość języka angielskiego  – radzi Konstancja Zyzik, koordynator zespołu ds. rekrutacji w grupie Pracuj.

Bez języka angielskiego ani rusz

Jak wynika z analizy Pracuj.pl w I półroczu 2016 roku 70 proc. ofert pracy publikowanych na portalu zawierała wymóg znajomości języka angielskiego. Z danych wynika również, że znajomość języka angielskiego jest coraz bardziej potrzeba na rynku pracy. W I półroczu 2015 roku 47 proc. ogłoszeń zawierało wymóg znajomości języka angielskiego, w ciągu roku nastąpiła więc zmiana o 23 p.p.

Czytaj też: Znasz języki obce? Zarobisz więcej

Najwięcej ofert pracy, w których pojawia się wymóg znajomości języka angielskiego, skierowanych jest do osób odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania – aż 92 proc. ogłoszeń zawiera takie wymaganie.

Pracownicy odpowiedzialni za badania i rozwój także nie powinni zapominać o nauce języka angielskiego. W I półroczu 2016 roku 85 proc. ogłoszeń do nich skierowanych posiadało wymóg znajomości tego języka. Podobne oczekiwanie zawierało też 85 proc. ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za marketing.

Bez znajomości angielskiego trudno też o pracę w obszarze hotelarstwa, gastronomii czy turystyki. 82 proc. ogłoszeń dla pracowników z tego obszaru zawierało wymóg posługiwania się tym językiem.

Komu w pracy pomoże język niemiecki?

Drugim, najczęściej pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę językiem, jest język niemiecki. W pierwszym półroczu 2016 roku oferty zawierające wymóg znajomości tego języka stanowiły 14 proc. wszystkich ogłoszeń – to wzrost o 5 p.p. w stosunku do danych z pierwszego półrocza 2015 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.