×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jesteśmy blisko rekordu na rynku pracy. "Trudności rekrutacyjne wyższe niż przed pandemią"

 • Autor: PAP/JP
 • 10 gru 2021 15:20

Na koniec III kwartału 2021 roku  w polskiej gospodarce odnotowano 153,5 tys. nieobsadzonych miejsc pracy; to trzeci najwyższy wynik w ostatnich dekadach, który można porównywać jedynie z rekordowymi odczytami z 2018 r. - wskazał w piątkowym komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny.

Jesteśmy blisko rekordu na rynku pracy. "Trudności rekrutacyjne wyższe niż przed pandemią"
Na koniec III kwartału 2021 roku w polskiej gospodarce odnotowano 153,5 tys. nieobsadzonych miejsc pracy (fot. Pixabay)
REKLAMA

"Dane zaprezentowane przez GUS pokazują, że rynek pracy również po stronie niedoborów kadrowych wrócił do trendów przed pandemicznych, a nawet przebił poziomy z 2019 r." - napisali analitycy PIE.

Według PIE odbudowa gospodarki po recesji z 2020 r. spowodowała znaczne ożywienie popytu na rynku pracy - przy utrzymujących się od lat wyzwaniach podażowych, doprowadziła do rosnących napięć. "Efektem tego jest wyraźny wzrost liczby wakatów w gospodarce o 68 proc. w stosunku do wyników z III kwartału 2020 r." - wyjaśnił zastępca dyrektora PIE Andrzej Kubisiak. Dodał, że pula nieobsadzonych miejsc pracy wyniosła 153,5 tys. i jest wyższa o niemal 5 tys. niż wynik w analogicznym okresie przed kryzysem COVID-19.

"To oznacza, że nie tylko trudności rekrutacyjne notowane obecnie przez firmy wróciły do poziomów sprzed pandemii, ale są obecnie nawet na wyższych poziomach" - skomentował. Zwrócił uwagę, że 49,6 proc. wakatów jest skumulowanych w trzech sektorach gospodarki: przemyśle, budownictwie oraz handlu, co jest związane m.in. z wielkością tych branż.

Według Kubisiaka największe trudności rekrutacyjne obserwowane były w ubiegłym kwartale w sektorze IT, budownictwie i gastronomii, a na poziomie regionalnym w zachodniopomorskim, małopolskim i warszawskim stołecznym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (26)

Do artykułu: Jesteśmy blisko rekordu na rynku pracy. "Trudności rekrutacyjne wyższe niż przed pandemią"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Obatel 2021-12-13 08:46:20

  Jest pytanie kto da więcej socjal czy pracodawca ????

 • Szymek 2021-12-12 19:32:14

  Gdzie na budowlance za 10tyś można? Nie ma? Ale prace za miskę ryżu mają. Ludzie już wolą w biurze mieć za najniższą jak nie ma potem jak kręgosłup naprawić ani za to domu postawić. Od kiedy jestem w IT za 15tyś to dziwię się tym co w budowlance na batorzenie się zgadzają. Dawno bym szukał czegoś lepszego! A przecież nikt nie broni zakładać firm więc rąk do pracy za te g nie ma…

 • LoliPop 2021-12-12 13:29:03

  Degradacja pracowników, likwidacja stanowisk- bezpodstawna oczywiście, to są poczynania w ramach oszczędności w każdych przedsiębiorstwach. Ten proceder był w Polsce bardzo popularny ok. 2 lat temu. Wiele stanowisk pracy zostało usuniętych, w głównej mierze dotyczy to stanowisk biurowych. Dziś stoimy na skraju przepaści gospodarczej... Może te stanowiska biurowe, wcale nie były takie beznadziejne? Niestety, aby ludzie pracowali, muszą mieć dobry plan działania, opracowany przez tych gburów zza biurka.

 • Him 2021-12-12 08:35:02

  Ludzie do pracy byli i są tylko nie chcą pracować za śmieszne pieniądze. Weszliśmy do Uni 17 lat temu, mieliśmy gonić Europę, standardy życia, wynagrodzenia, a dalej jestesmy 3 światem.

 • Klaudia 2021-12-11 22:08:13

  Problemy nie wynikają z braku pracowników, ale z systemu oświaty, który nie kształci ludzi pod rynek pracy. W liceach powinno się uświadamiać ludzi, czym jest rynek pracy, żeby młodzież kształciła się w pożądanych kierunkach. Plus nadmiar socjalu, bo ludziom się praca przestaje opłacać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA