×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jest źle. Tylko 1 na 4 firmy znajduje odpowiedniego pracownika

 • KDS
 • 11 sie 2022 20:00

Firmy z sektora produkcji przemysłowej mają największe problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Na trudności wskazuje 75 proc. przedsiębiorstw tego sektora.

Jest źle. Tylko 1 na 4 firmy znajduje odpowiedniego pracownika
75 proc. firm branży produkcji przemysłowej ma problemy z obsadzeniem miejsc pracy nowymi pracownikami (Fot. PTWP)
REKLAMA
 • Produkcja przemysłowa znajduje się w czołówce branż z największym niedoborem talentów.
 • Z raportu ManpowerGroup wynika, że na trudności w zatrudnieniu odpowiedniego kandydata wskazuje 75 proc. przedsiębiorstw tego sektora.
 • Szczególnie duże braki widoczne są wśród pracowników produkcyjnych (mówi o tym 45 proc. badanych). Odczuwalny jest także niedobór specjalistów IT i analizy danych (wskazuje na niego 33 proc. badanych).

Z najnowszego raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów” wynika, że 75 proc. firm branży produkcji przemysłowej ma wyzwania z obsadzeniem miejsc pracy nowymi pracownikami. To więcej niż średnia dla całego kraju, która wynosi 70 proc.

Firmy najczęściej wskazywały trudności w zrekrutowaniu pracowników produkcyjnych, co zasygnalizowała niemal połowa badanych organizacji sektora produkcji przemysłowej (45 proc.). Równie wysoko wśród poszukiwanych przez branżę talentów znalazły się osoby specjalizujące się w IT i analizie danych (33 proc.), a także operacjach i logistyce (25 proc.). Niemal jeden na czterech pracodawców produkcyjnych mówi o niedoborze kandydatów zajmujących się HR (23 proc.), a co piąty wskazuje trudności w obsadzeniu stanowisk specjalistami sprzedaży i marketingu (20 proc.).

– Obecna sytuacja na rynku stawia przed branżą produkcyjną spore wyzwania. Prawie ośmiu na dziesięciu pracodawców z branży produkcyjnej zmaga się z problemami z zatrudnieniem niezbędnej liczby pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Niestety w związku z globalnym zakłóceniem łańcucha dostaw obserwujemy dynamicznie zmieniający się rynek ofert pracy. Firmy działają w oparciu o plany krótkoterminowe, które wymagają jeszcze większej elastyczności i szybszego reagowania na zmiany w zapotrzebowaniu klientów – mówi Anna Litwińska, dyrektor linii biznesowej w Manpower.

Jak dodaje, obecnie największym wyzwaniem w branży produkcyjnej jest pozyskanie do pracy mężczyzn. Wojna na Ukrainie spowodowała odpływ doświadczonych pracowników, skończył się również tak potrzebny obecnie napływ rąk do pracy.

Firmy kuszą pracowników

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Jest źle. Tylko 1 na 4 firmy znajduje odpowiedniego pracownika
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pracodawca 2022-08-12 11:42:45

  My wszyscy jesteśmy magistrami nic nie potrafimy ale wymagania mamy

 • Rotacja 2022-08-12 10:57:14

  Niech pracodawcy przestaną opowiadać bzdury na temat rotacji pracowników, których wyszkolili. Prędzej czy później zatrudnią pracownika, którego wyszkolił ktoś inny i nikt nie straci. Na tym polega rotacja.

 • . 2022-08-11 23:12:05

  Może niech dadzą szanse ludziom 60+, oni posiadają przebogatą wiedzę praktyczną.

 • Krzysiel 2022-08-11 22:48:51

  To niech zaczną uczyć , a nie tylko oczekiwać że zwiną z rynku kogoś doświadczonego z innej firmy! Przedsiębiorcy dawno powinni zrozumieć, że to w ich rękach i w ich interesie jest kształcić młodych. Nawet jak taki odejdzie to w końcu rynek nasyci się ludźmi z doświadczeniem i problem zniknie. Tymczasem nasze "janusze biznesu" chcą dostać coś na tacy tylko skąd wezmą jak państwo nie jest w stanie stworzyć odpowiednich szkoleń. Bynajmniej nie wynika to z tego że nie chce tylko po prostu jest to zwyczajnie niemożliwe. Czym innym jest szkolenie ogólne a czym innym specjalistyczne wg wymogów nowych technologii.

 • Realia 2022-08-11 21:55:26

  Ktoo płaci ten ma. Skrobigrosze mają to co przyjdzie z ulicy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA