PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jest trudno, a będzie jeszcze trudniej. Ratunek dla firm jest jeden

  • Justyna Koc
    jk
  • 12 paź 2021 11:20

Niewielka rotacja na rynku pracy i spadająca chęć do zmiany zatrudnienia powodują, że przedsiębiorcy znów staną przed wyzwaniem przyciągnięcia pracowników, zwłaszcza że firmy mają ambitne plany rekrutacyjne. Pomóc mogą media społecznościowe - ponad jedna czwarta kandydatów zdecydowała się na złożenie podania tą drogą.

Jest trudno, a będzie jeszcze trudniej. Ratunek dla firm jest jeden
Jak pokazują wyniki 45. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster, w ciągu ostatniego półrocza 19 proc. pracowników zmieniło miejsce zatrudnienia (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Jak wynika z badania Randstad „Monitor Rynku Pracy”, rekrutacja będzie wyzwaniem. Spadł odsetek osób aktywnie szukających nowej pracy i rozglądających się za ofertami, a 46 proc. w ogóle nie szuka nowej pracy.
  • Ważnym czynnikiem w ogłoszeniach o pracę jest to, czy oferty dotyczą formy wyłącznie pracy zdalnej - aż 41 proc. badanych deklaruje, że zwraca na to uwagę.
  • W rekrutacji pomóc mogą także media społecznościowe. Badanie Randstad pokazuje, że niemal 9 na 10 pracowników korzysta z mediów społecznościowych. Najpopularniejszy jest Facebook – korzysta z niego 85 proc. ankietowanych.

Jak pokazują wyniki 45. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster, w ciągu ostatniego pół roku 19 proc. pracowników zmieniło miejsce zatrudnienia. To już kolejny kwartał, kiedy rotacja na rynku pracy spada. Zmiany co prawda są niewielkie -  o 1 punkt proc. - ale pokazują, że trend stagnacji się umacnia.

Źródło: Randstad
Źródło: Randstad

Widać go też w deklaracjach dotyczących poszukiwania nowego zatrudnienia. Spadł odsetek osób aktywnie szukających nowej pracy (z 10 do 9 proc.) i rozglądających się za ofertami (z 48 do 45 proc.). 46 proc. w ogóle nie szuka nowej pracy - to wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału o 3 proc. Dane te sugerują, że przedsiębiorcy będą musieli wykazać się inwencją, aby dotrzeć do potencjalnych kandydatów i wypełnić wolne stanowiska.

Kto najczęściej zmieniał pracę? 45 proc. inżynierów zdecydowało się na taki krok. Dużą rotację widać również w grupie kierowców (37 proc.). Na trzecim miejscu są sprzedawcy - co czwarty (24 proc.) pokusił się na zmianę pracodawcy.

Źródło: Randstad
Źródło: Randstad

Nie bez znaczenia w kontekście zmiany firmy jest zapewne satysfakcja z wykonywanej pracy - deklaruje ją 73 proc. pracowników. To spadek o 4 pkt proc., niemniej jednak wskaźnik ten nadal wysoki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest trudno, a będzie jeszcze trudniej. Ratunek dla firm jest jeden

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA