×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jest praca. Kraków poszukuje nowego hejnalisty

  • Autor: PAP/RAF
  • 2 kwi 2022 12:01

Komenda miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie ogłosiła nabór na nowego hejnalistę na wieżę mariacką. Wśród wymagań jest m.in. umiejętność gry na trąbce, sprawność fizyczna i brak lęku wysokości. Trębacz powinien zostać wyłoniony na początku maja br.

Jest praca. Kraków poszukuje nowego hejnalisty
(Fot. Unsplash/MaksymHarbar)
REKLAMA
  • Jako miejsce pełnienia służby wskazano wieżę bazyliki Mariackiej.
  • Praca hejnalisty odbywa się tam w systemie zmianowym - 24 godziny służby, po których następuje 48 godzin czasu wolnego.
  • Zakres obowiązków na stanowisku hejnalisty obejmuje granie hejnału mariackiego o każdej pełnej godzinie, tj. od g. 8 do g. 7 dnia następnego.

Jak poinformował Bartłomiej Rosiek, oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Krakowie, nabór został ogłoszony, ponieważ jeden ze strażaków dyżurujących na wieży zmienił miejsce pełnienia służby.

Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem poszukiwana jest osoba na cały etat na stanowisku stażysta w służbie przygotowawczej (strażak hejnalista, docelowo starszy ratownik). Jako miejsce pełnienia służby wskazano wieżę bazyliki Mariackiej. Praca hejnalisty odbywa się tam w systemie zmianowym - 24 godziny służby, po których następuje 48 godzin czasu wolnego.

Rzecznik przekazał, że nabór będzie się składał z sześciu etapów. Kandydat, którego życiorys i podanie zostaną pozytywnie ocenione, w dalszych etapach rekrutacji będzie musiał m.in. przejść sprawdzian gry na trąbce, test sprawnościowy, sprawdzian braku lęku wysokości. Hejnalista musi być Polakiem, musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, nie może być karany. Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie internetowej psp.krakow.pl.

Czytaj też: Ponad 7 mld zł na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia

Zakres głównych zadań i obowiązków na stanowisku hejnalisty obejmuje granie na trąbce hejnału mariackiego o każdej pełnej godzinie, tj. od g. 8 do g. 7 dnia następnego, a także granie innych kompozycji, w tym religijnych zgodnie z przyjętymi zasadami i tradycją. Trębacz pracujący na wieży mariackiej ma także być gotowy na przyjmowanie gości i udzielanie wywiadów mediom oraz znać historię dotyczącą wieży mariackiej i hejnału.

Rzecznik krakowskich strażaków poinformował, że pełny zespół hejnalistów mariackich liczy siedem osób. Na jednej zmianie służbowej pracuje dwóch trębaczy.

Hejnał mariacki strażacy grają na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla przybywających do Krakowa gości oraz dla komendanta straży pożarnej. Melodię od 1927 r. transmituje w południe Polskie Radio.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest praca. Kraków poszukuje nowego hejnalisty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA