Jest praca dla niepełnosprawnych z okolic Wałbrzycha

Około 60 osób niepełnosprawnych z subregionu wałbrzyskiego będzie miało szansę na pracę. Jesienią ma tam rozpocząć działalność Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ), gdzie znajdą zajęcie osoby ze średnim i wyższym wykształceniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest praca dla niepełnosprawnych z okolic Wałbrzycha

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 lip 2013 10:59


W wałbrzyskim Zakładzie Aktywności Zawodowej znajdzie pracę około 60 osób niepełnosprawnych. Zajmować się będą m.in. obsługą telefoniczną klientów, badaniami marketingowymi, e-księgowością, pozycjonowaniem stron internetowych oraz tworzeniem serwisów tematycznych.

Jak powiedział Krzysztof Gajewski z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu, pomysł stworzenia takiego właśnie ZAZ-u wyszedł od osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, którzy bardzo często posiadają średnie lub wyższe wykształcenie, a dla których rynek pracy, niestety, niewiele oferuje.

"To właśnie te osoby wskazały problem. Zwykle, gdy pojawia się jakakolwiek oferta pracy dla osób niepełnosprawnych, to w większości przypadków dotyczy sprzątania, gotowania lub prania, całkowicie pomijając ich aspiracje i doświadczenie zawodowe. Dlatego postanowiliśmy stworzyć coś innego, co będzie odpowiadało potrzebom tych osób. Naszą intencją jest stworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w obszarze szeroko rozumianej informatyki i komunikacji. Dlatego też nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do osób sprawnych intelektualnie" - podkreslił Gajewski.

W ramach ZAZ osoby niepełnosprawne będą pracowały do około 80 proc. podstawowego czasu pracy. Wynagrodzenie również będzie na poziomie 80 proc. najniższego wynagrodzenia, co pozwoli osobom niepełnosprawnych posiadającym świadczenia np. z ZUS, na ich całkowite zachowanie.

Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na zatrudnienie przez ok. 12 lat, na podstawie umowy o pracę. Projekt skierowany jest do niepełnosprawnych mieszkańców subregionu wałbrzyskiego.

Całkowity zysk wypracowany przez ZAZ będzie przekazany na potrzeby osób niepełnosprawnych, m.in. na wsparcie mieszkaniowe, rehabilitacyjne, dopłaty do leków lub zakup potrzebnego sprzętu.

Wałbrzyski ZAZ będzie zlokalizowany w okolicach pl. Grunwaldzkiego. "Jest to związane z dostępnością tego miejsca właściwie z każdego zakątka miasta oraz powiatu wałbrzyskiego" - dodał Gajewski.

Na terenie Wałbrzycha funkcjonują już trzy Warsztaty Terapii Zajęciowej i dwa Domy Samopomocy, których oferta jest skierowana przede wszystkim do osób z deficytami intelektualnymi.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.