×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jest coraz lepiej, ale Europa nam uciekła. Państwo powinno dać dobry przykład

Według danych GUS w Polsce mamy nieco ponad 3 mln osób z niesprawnościami. Ilu z nich pracuje, a ilu jest poza rynkiem pracy?

Jest coraz lepiej, ale Europa nam uciekła. Państwo powinno dać dobry przykład
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
  • W Polsce, według danych GUS, ich wskaźnik zatrudnienia i współczynnik aktywności zawodowej powoli rosną. Wciąż jednak 1,1 mln osób spośród 1 mln 565 tys. ludzi w wieku produkcyjnym pozostaje poza rynkiem pracy – są bierni zawodowo.
  • Państwo powinno dać sektorowi prywatnemu dobry przykład w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością – mówi Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dane GUS wskazują, że w drugim kwartale 2019 r. współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym (kobiety w wieku 18-59 lat, mężczyźni w wieku 18-64 lata) wynosi 29,6 proc. To o 1,3 proc. więcej niż w 2018 r. Liczba aktywnych zawodowo osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosi 464 tys. osób, z czego 430 tys. osób pracuje, a 34 tys. to osoby bezrobotne.

W drugim kwartale 2019 r. wzrósł również wskaźnik zatrudnienia – do poziomu 27,5 proc. Dla porównania, w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia był na poziomie 26,2 proc. Z kolei stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 proc. w porównaniu z 2018 r. i wynosi 7,3 proc. Warto jednak dodać, że w 2017 r. poziom tego wskaźnika był duży wyższy i wynosił 9,3 proc., a w 2015 r. - 13 proc.

Mimo, że aktywność zawodowa wśród osób niepełnosprawnych jest coraz większa, to nadal 1,1 mln osób spośród 1 mln 565 tys. osób w wieku produkcyjnym pozostaje poza rynkiem pracy – są bierni zawodowo.

Polska na tle Europy

Z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, że odsetek osób z niepełnosprawnościami powyżej 16. roku życia w Polsce (według danych EU-SILC, tzn. deklarujących ograniczoną zdolność wykonywania codziennych czynności właściwych dla danej grupy wiekowej, trwającą 6 miesięcy lub dłużej) jest porównywalny do średniej unijnej (Polska 22,8 proc., a UE 24,1 proc.). Natomiast znacznie niższy jest odsetek osób pracujących: 37,6 proc. w wieku 20-64 lat (Polska), w porównaniu do 48,1 proc. w UE.

- Niski wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością to pochodna wielu czynników, w tym m.in. porażek edukacyjnych, ale również sytuacji zdrowotnej i materialnej samych osób z niepełnosprawnością oraz ich bliskich. Poza samymi warunkami pracy ważniejsza wśród nich wydaje się obawa o utratę zatrudnienia i bezpieczeństwo socjalne, a tym samym niezbędna jest redukcja tzw. pułapki świadczeniowej – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jest coraz lepiej, ale Europa nam uciekła. Państwo powinno dać dobry przykład
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2019-12-04 09:07:27

    A tymczasem Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca od 2014 roku nie wypłaca nam wynagrodzeń! Nadal pracuje tam blisko sto osób i wszyscy mają tę sprawę gdzieś!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA