Co trzeci pracodawca zapytany o to, jak długo przetwarza dane kandydatów, wskazał, że wykorzystuje je do 1 roku. 17 proc. deklaruje korzystanie z informacji od roku do 3 lat. Połowa ankietowanych firm usuwa dane kandydatów po zakończeniu procesu rekrutacyjnego, jeśli nie posiada zgody na wykorzystanie dokumentów na potrzeby przyszłych rekrutacji.

- 66 proc. pracodawców przechowuje dokumenty aplikacyjne kandydatów w systemie rekrutacyjnym, a prawie połowa (49 proc.) w dedykowanej skrzynce e-mail.
- Popularnymi miejscami gromadzenia CV są także foldery na komputerach pracowników (22 proc.) oraz skrzynki e-mail managerów liniowych (14 proc.).
- Z punktu widzenia nowych przepisów ważne jest, aby ograniczyć liczbę miejsc przechowywania danych, ponieważ RODO wymaga od pracodawców zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Kandydaci wysyłają swoje CV w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy wybranego pracodawcy, ale 8 na 10 nie miałoby nic przeciwko temu, by ich dane były brane pod uwagę w innych procesach rekrutacyjnych tej firmy. Prawie połowa kandydatów uważa, że pracodawcy powinny przechowywać ich dane osobowe do roku od przesłania aplikacji, w której wyrazili zgodę na wykorzystywanie CV w przyszłych rekrutacjach - wynika z badania eRecruiter „RODO w rekrutacji 2018”. Co trzeci kandydat oczekuje, że jego aplikacja będzie pozostawała w bazie pracodawcy nawet do 3 lat.
Kandydaci, którzy zgadzają się na wykorzystanie ich danych w przyszłych procesach rekrutacyjnych chcieliby, aby te informacje były usuwane po roku (47 proc.) lub przechowywane maksymalnie do 3 lat (28 proc.) 9 proc. aplikujących zadeklarowało, że pracodawca w takiej sytuacji powinien wykorzystywać ich dane bez ograniczeń. Pośród badanych znaleźli się również tacy kandydaci, którzy nie wyrażają zgody na udział w innych procesach rekrutacyjnych.
Z badania eRecruiter wynika, że niemal połowa tej grupy, oczekuje, że pracodawca skasuje ich dane zaraz po zakończeniu naboru. Trzech na dziesięciu kandydatów deklaruje, że ich aplikacje mogłyby być przetwarzane jeszcze przez rok od momentu zakończenia rekrutacji, w której uczestniczyli.
- Po wejściu w życie europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych znacząco rozszerzy się katalog informacji, które pracodawca będzie musiał przybliżyć kandydatowi na etapie procesu rekrutacyjnego. Przykładowo firmy będą zobligowane do określenia oraz przedstawiania aplikującym o pracę, jak długo ich dane będą wykorzystywane - komentuje Katarzyna Trzaska, ekspert eRecruiter.


KOMENTARZE (0)