PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jawność wynagrodzeń. Badanie Hays Poland nie pozostawia złudzeń

Wysokość zarobków, to informacja, której zdaniem osób szukających pracy najczęściej  brakuje w ogłoszeniach. Takie wnioski płyną z raportu „(Nie)jawne oferowane wynagrodzenie 2018”, który przygotowała agencja doradztwa personalnego Hays Poland.

Jawność wynagrodzeń. Badanie Hays Poland nie pozostawia złudzeń
Adobe Stock
REKLAMA
  • W wielu krajach zawieranie w ofertach pracy informacji o poziomie wynagrodzenia jest standardem – tak robią m.in. pracodawcy z Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Norwegii. 
  • Zdaniem kandydatów do pracy także w Polsce więcej firm powinno podawać wysokość zarobków.
  • W Polsce ogłoszenia zawierające widełki płacowe wciąż stanowią rzadkość, a informacje o wynagrodzeniu traktowane są jako poufne.

Z badania Hays Poland wynika, że tylko 4 proc. firm zamieszcza informację o zakresie oferowanego wynagrodzenia we wszystkich publikowanych ogłoszeniach rekrutacyjnych. Kolejne 14 proc. firm podaje taką informację incydentalnie. W Polsce, w przeciwieństwie do wielu państw europejskich, nie przyjęły się ani zwyczajowe, ani prawne środki rozpowszechniania informacji o wynagrodzeniach i w naszej kulturze wysokość zarobków jest rozpatrywana w kategorii tabu. Tymczasem aż 87 proc. kandydatów uważa, że w ogłoszeniach brakuje właśnie informacji o zarobkach.

Grafika: Hays Poland
Grafika: Hays Poland

- Ogłoszenie, które nie zawiera informacji o oferowanym wynagrodzeniu jest w mniejszym stopniu zauważane, co ogranicza szanse na szybkie dotarcie do docelowej grupy ekspertów, a tym samym na zatrudnienie pracownika o pożądanych kompetencjach - podkreśla Paula Rejmer, ekspert Hays Poland.

Co podać w ogłoszeniu 

Poza danymi o poziomie płac, co drugi kandydat w ogłoszeniu rekrutacyjnym chciałby znaleźć informację o godzinach pracy. Jak tłumaczą eksperci z Hays, ma to związek z rosnącą potrzebą elastyczności i niechęci pracowników do firm, w których obecna jest kultura nadgodzin.

Dość często kandydatom brakuje również jasnej informacji o terminach składania aplikacji i kolejnych etapach rekrutacji. Szybkość w ramach procesu rekrutacyjnego ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. W konsekwencji – już na etapie wysłania CV kandydaci chcą wiedzieć, do kiedy mogą się spodziewać informacji o swojej kandydaturze.

Grafika: Hays Poland
Grafika: Hays Poland
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jawność wynagrodzeń. Badanie Hays Poland nie pozostawia złudzeń

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2018-11-29 16:11:05

    Widziałem odtatnio ofertę pracy w Adecco i wynagrodzenie nie było wpisane. CV nie wysłałem.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA