PARTNERZY PORTALU

Oferty pracy: Wynagrodzenia w ogłoszeniach powinny być jawne

  • Autor: PAP/AT
  • 14 gru 2017 7:55

Dzięki jawności stawek pracownicy już na starcie wiedzieliby, czy warto aplikować na dane ogłoszenie o pracę, a pracodawcy nie marnowaliby czasu na rozmowy kwalifikacyjne z osobami, na które ich nie stać - prezes serwisu Kariera.pl Piotr Adamczyk.

Oferty pracy: Wynagrodzenia w ogłoszeniach powinny być jawne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Pierwszym krokiem do usprawnienia procesów rekrutacyjnych w Polsce powinno być powszechne informowanie o widełkach wynagrodzeń.

• 84 proc. ankietowanych uważa, że stawki z wynagrodzeniem powinny być jawne już w ogłoszeniu o pracę - wynika z najnowszego badania Work Service.

• Przeciwnego zdania jest blisko 14 proc.

W badaniu zwrócono uwagę, że większość ofert pracy w zachodniej Europie zawiera informacje o płacach. Co więcej, w niektórych krajach skandynawskich wszystkie wynagrodzenia są w pełni jawne. Z raportu Work Service wynika, że największymi zwolennikami w Polsce jawności wynagrodzenia (już w ogłoszeniu o pracę) są ankietowani zarabiający do 2 tys. złotych i posiadający wykształcenie zawodowe.

Zdaniem prezesa serwisu Kariera.pl Piotra Adamczyka, pierwszym krokiem do usprawnienia procesów rekrutacyjnych w Polsce powinno być powszechne informowanie o widełkach wynagrodzeń. "Przy obecnych metodach w wielu przypadkach mamy do czynienia z wyraźnym niedopasowaniem oczekiwań do realiów. Dzięki jawności stawek zarówno pracownicy już na starcie wiedzieliby, czy warto aplikować na dane ogłoszenie, a pracodawcy nie marnowaliby czasu na rozmowy kwalifikacyjne z osobami, na które ich nie stać" - podkreślił w komentarzu do badania.

Czytaj też: Co oprócz zarobków liczy się w pracy?

Jego zdaniem kandydaci powinni mieć też większy dostęp do informacji o firmie. "Kandydaci przed podjęciem decyzji o aplikowaniu często chcą wiedzieć, gdzie i z kim mieliby pracować, przy jakich projektach, a także, jak wyglądają możliwości rozwoju, benefity pozapłacowe oraz czy istnieje możliwość zdalnej pracy. Odpowiedzi na te pytania już na starcie ułatwiają dotarcie do kandydatów, a niewiele kosztują pracodawców - podsumował Adamczyk.

Z analizy Work Service wynika, że jeden na sześciu Polaków zgłasza problemy z szukaniem pracy (blisko 17 proc.). Z takimi problemami nie spotkało się prawie 49 proc. ankietowanych. Najczęstszym kłopotem podczas szukania pracy jest brak odpowiednich ofert dla osób z danym wykształceniem lub kwalifikacjami (45,5 proc.). Na drugim miejscu znalazł się brak odpowiedzi ze strony pracodawcy na przesłaną ofertę (24 proc.). Z kolei jeden na 10 kandydatów nie spełniał wymagań, a co 20. nie był zadowolony z wysokości pensji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oferty pracy: Wynagrodzenia w ogłoszeniach powinny być jawne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA